Ze względu na dynamiczny wzrost branży logistycznej, a co za tym idzie konieczność dostosowywania się do rosnących potrzeb klientów, coraz częściej w halach magazynowych stosuje się różnego rodzaju maszyny mające ułatwiać i usprawniać codzienne działania. Dużą popularnością cieszą się szczególnie zwyżki umożliwiające bezpieczne prowadzenie prac na wysokościach. Jakiego rodzaju podnośniki wykorzystuje się w magazynach?
W halach magazynowych zwłaszcza tych wysokiego składowania często pojawia się konieczność przeprowadzania prac na wysokościach. Aby móc zrobić to bezpiecznie – bez narażania zdrowia i życia pracowników oraz z zachowaniem zasad BHP – wykorzystuje się różnego rodzaju zwyżki. Najczęściej są to podnośniki nożycowe. Dlaczego?
Podnośniki nożycowe w halach magazynowych
Ponieważ mają platformę o dużym udźwigu i wytrzymałości, dzięki czemu umożliwiają podniesienie ludzi wraz ze sprzętem lub towarem na różną wysokość. Nazwa „podnośniki nożycowe” pochodzi od ich konstrukcji – dwie dwuramienne dźwignie połączone na środku sworzniem przypominające nożyce pozwalają na składanie i rozkładanie mechanizmu, a co za tym idzie, ruch podestu w górę lub w dół.
Napęd odpowiadający za działanie nożyc może być elektryczny, hydrauliczny albo elektryczno-hydrauliczny. Każdy z nich sprawdzi się w pracach wewnątrz budynków w przeciwieństwie do napędu umożliwiającego poruszanie się zwyżki. W tym wypadku wykorzystuje się wyłącznie maszyny o napędzie elektrycznym – z wydajnymi akumulatorami – które są bezemisyjne. Te o napędzie spalinowym nadają się wyłącznie do pracy w dobrze wentylowanych obiektach albo na zewnątrz, dlatego nie znajdują zastosowania w halach magazynowych.
Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe lub podesty ruchome? Sprawdź ofertę producenta: https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Dlaczego zwyżki wykorzystuje się w magazynach?
Zwyżki wykorzystuje się przede wszystkim w obiektach wysokiego składowania, w których przechowywanie towarów odbywa się na wysokościach od poziomu podłogi do powyżej 7,2 m. Sprawdzają się dużo lepiej niż rusztowania, bo są mobilne – można je łatwo przetransportować tam, gdzie aktualnie będą potrzebne. Dodatkowo tego typu sprzęt do pracy na wysokości da się dostosować do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa, ponieważ podnośniki nożycowe mają różny udźwig, szerokość platformy roboczej oraz maksymalną wysokość, na którą można ją unieść. Jednocześnie korzystanie ze zwyżek to gwarancja bezpieczeństwa pracowników. Podnośniki posiadają ograniczniki podnoszenia w przypadku przeciążenia platformy, czujniki przechyłu informujące o ryzyku przewrócenia się maszyny, mechanizm automatycznego zatrzymania podestu podczas opuszczania czy zamek hydrauliczny niepozwalający na samoistne opadnięcie platformy.
Warto również pamiętać, że operatorami zwyżek mogą być wyłącznie osoby mające specjalistyczne uprawnienia.
Sposoby wykorzystania podnośników
W halach magazynowych podnośniki wykorzystywane są m.in. do kompletacji zamówień, prowadzenia spisów inwentaryzacyjnych, transportu pionowego towarów i sprzętów oraz wykonywania prac konserwacyjnych lub koniecznych napraw. Np. wymiana oświetlenia w hali wysokiego składowania jest w zasadzie niemożliwa bez wykorzystania zwyżek.