Tutaj jesteś

Renowacja podłogi drewnianej

13 lipca, 2019 Wnętrza Renowacja podłogi drewnianej


Mieszkania w starych kamieniach mogą ukrywać przed nami sporo niespodzianek. W latach 70, czy też 80 kiedy mieszkania te wymagały już sporych remontów decydowano się na całkiem kuriozalne – z naszego punktu widzenia – rozwiązania. Stare – prawie już wówczas stuletnie – drewniane podłogi były bardzo nierówne i mocno skrzypiały. Powszechną techniką radzenia sobie z tym defektem było stosowanie płyt pilśniowych. Po prostu całą podłogę pokrywano takimi płytami i malowano farbą olejną. Właściciele mieszkań, którzy obecnie przystępują do remontu zastanawiają się często jakie panele położyć na podłodze. Jednak warto również się zastanowić, czy nie warto zdjąć płyt pilśniowych i sprawdzić w jakim stanie są deski. Obecnie mamy spore możliwości w tym zakresie, a renowacja podłogo drewnianej to może być w tym wypadku najlepsze rozwiązanie.

Stan desek i legarów

Renowacja podłogi drewnianej to bez wątpienia szansa na uzyskanie oryginalnej i  w pełni unikatowej nawierzchni. Aby sprawdzić stan desek musimy zerwać dotychczasowe warstwy jakimi jest pokryta. Zwykle jest to płyta pilśniowa. Ale oczywiście nie ściągamy jej od razu na całej powierzchni mieszkania. Należy wybrać kilka punktów i tam sprawdzić w jakim stanie są deski. Ale nie musimy się ograniczać do tej tylko czynności. Przy okazji możemy również sprawdzić stan stropów. Do tego zadania lepiej jednak wynająć specjalistę. Zadanie to polega na zerwaniu deski lub desek w miejscu gdzie legar wchodzi w zagłębienie ściany. To bardzo ważne miejsce dla całości konstrukcji stropów. Jeśli belka stropowa w tym miejscu jest zgniła, wypaczona, lub podziurawiona przez korniki, to oznacza, że strop jest w kiepskim stanie. Wówczas przynajmniej ta jedna belka jest do wymiany. Jednak warto również sprawdzić stan pozostałych legarów.

Renowacja podłogi drewnianej

Renowacja podłogi drewnianejKiedy jednak kwestia stanu legarów i desek jest już załatwiona i dochodzimy do wniosku, że stan podłogi jest całkiem niezły, to możemy przystąpić do jej renowacji. Ciekawym zabiegiem, który w tym wypadku często się wykonuje, jest odwrócenie desek. Te od spodniej strony są znacznie równiejsze. Warto więc taki zabieg zastosować. Tym bardziej, że deski od górnej strony mogą być znacznie już zużyte i posiadać wiele nierówności. Kiedy zastosujemy ten manerw wówczas renowacja przebiegnie znacznie szybciej i sprawniej.

Oczywiście deski będzie trzeba odpowiednio wyszlifować.  Jednak najpierw trzeba ściągnąć starą powłokę lakierniczą. Szlifowanie najlepiej przeprowadzić przy pomocy specjalistycznej szlifierki. Wówczas cała renowację zrobimy szybkiej. NA sam koniec musimy zabezpieczyć podłogę odpowiednim lakierem przeznaczonym do takich właśnie nawierzchni. Musi on wykazywać się dużą tolerancją na ścieranie, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku choćby lakierów do drzwi. Taki preparat jedna znajdziemy w każdym markecie budowlanym.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?