Tutaj jesteś

Projekty domów gotowe na zmiany. Jakie poprawki można wprowadzić w trakcie realizacji inwestycji?

17 lipca, 2023 Budownictwo Projekty domów gotowe na zmiany

Kupując gotowy projekt domu jesteśmy zobligowani do dostosowania go do lokalnych warunków. Projekt należy przystosować do działki budowlanej w zakresie miejscowych uwarunkowań i zapisów warunków zabudowy. Jak zmieniać przyszły dom, by wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującą procedurą? Na jakie zmiany możemy sobie pozwolić bez zgody autora, a co możemy poprawiać na podstawie pisemnej zgody?

Dom przy Cyprysowej 63
Dom przy Cyprysowej 63

Gotowe projekty domów i ich adaptacja. Kto wykonuje adaptację i jak powinna być prawidłowo przeprowadzona?

Gdy staniemy się już posiadaczami wymarzonego projektu domu musimy poddać go obowiązkowej adaptacji do warunków lokalnych. To standardowa procedura polegająca na dostosowaniu powtarzalnego wzorca domu, uniwersalnego projektu do konkretnych warunków panujących w miejscu, w którym ma stanąć nasz dom. Dostosowanie wykonywane jest na wielu płaszczyznach. Pod uwagę należy wziąć zarówno warunki klimatyczne lokalizacji, a co za tym idzie odpowiednią strefę deszczową, wiatrową i śniegową, jak również charakter gruntu, na którym będziemy stawiać dom. Dopasowanie do działki odbywa się również na gruncie formalnym. Wybrany przez nas projekt domu musi odpowiadać warunkom zabudowy wydanym dla działki, lub być zgodny z opracowanym przez Starostwo Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wykonanie adaptacji musimy zlecić miejscowemu architektowi z uprawnieniami projektowymi bez ograniczeń. Na tym etapie opracowywany zostaje projekt zagospodarowania terenu oraz kompletowana jest dokumentacja potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Możemy tez przy okazji adaptacji wprowadzać zmiany, do których przygotowane są gotowe projekty domów. Specjalista czerwonym kolorem powinien zaznaczyć wszelkie poprawki w dokumentacji projektowej. Na ile możemy zmieniać nasz projekt, by bardziej dopasować go do swoich wymagań i lokalnych uwarunkowań?

Dom przy Bukowej 48
Dom przy Bukowej 48

Jakie zmiany należy zawrzeć w projekcie na etapie przystosowania?

Przed złożeniem dokumentacji do pozwolenia na budowę w projekcie powinny się znaleźć wszelkie tzw. istotne zmiany projektowe. Jakie modyfikacje należą do kluczowych? Wszelkie mające wpływ na podstawowe parametry domu. Jeśli chcemy powiększyć, lub zmniejszyć budynek, zmienić jego wysokość, kubaturę, czy powierzchnię zabudowy musimy zaznaczyć te poprawki właśnie teraz. Podobnie ma się rzecz, jeśli zdecydujemy się na rozbudowę domu o piwnicę, garaż, czy użytkowe poddasze. Za istotne zmiany uważa się również powstanie nowych, nie ujętych w projekcie otworów okiennych i drzwiowych. Jeśli wybrany przez nas projekt domu nie posiada drzwi, lub okna w żądanej lokalizacji, możemy je przy pomocy architekta doprojektować, lecz trzeba to zrobić przed oddaniem dokumentów do urzędu. Wszelkiego typu modyfikacje konstrukcji budynku, ścian nośnych, stropów, geometrii dachu, czy fundamentów powinny być ujęte w adaptowanym projekcie również na tym etapie.

Dom przy Alabastrowej 56

Gdy już uzyskamy pozwolenie na budowę droga do poprawiania i ulepszania naszego domu nie jest definitywnie zamknięta. Na tym etapie również możliwe są przeróbki. Odbywają się one jednak na podstawie innej procedury i w inny sposób są zaznaczane w dokumentacji procesu inwestycyjnego. Gotowe projekty domów są każdorazowo zaopatrzone w autorską zgodę na zmiany. Pozwala ona modyfikować projekt na etapie adaptacji, o czym już wspomnieliśmy, ale również w trakcie budowy. Na późniejszym etapie wszelkie zmiany zatwierdza wpisem do dziennika budowy kierownik nadzorujący realizację. Zmiany mogą być wprowadzane, pod warunkiem, iż są nieistotne z punktu widzenia kluczowych parametrów budynku. Co to oznacza? Poprawki nie mogą zmieniać ani lokalizacji budynku na działce, ani jego wysokości, wymiarów czy kubatury.

Jakie zmiany możemy wprowadzać przy udziale kierownika budowy? Lokalizacja ścianek działowych – likwidacja i przesuwanie, korekta lokalizacji okien i drzwi, zmiany w instalacjach wewnętrznych, zmiana charakteru ogrzewania, likwidacja balkonów i wiaty garażowej, zmiana w zakresie użytych materiałów, to najczęściej wykonywane modyfikacje na etapie budowy domu.

Wybierając gotowe projekty domów nie jesteśmy zdani na to, co zawarł w nich autor projektu. Zgoda na zmiany pozwala nam dostosowywać projekt do swoich potrzeb oraz wymagań działki i warunków zabudowy. Warto zaznaczyć, że gotowy projekt domu, wraz z adaptacją i wprowadzonymi zmianami (o ile nie są zbyt liczne) to o wiele tańsza opcja, niż indywidualny projekt, wykonany od podstaw przez architekta. Projekty domów katalogowych + zmiany na etapie adaptacji to tańsza opcja na uzyskanie idealnie dopasowanego domu. To również szybsza droga do realizacji celu, którym jest zamieszkanie domu swoich marzeń.

Materiał zewnętrzny

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?