Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

OZE w gospodarstwie domowym

2 maja, 2019 OZE w gospodarstwie domowym


Skutki globalnego ocieplenia odczuwamy już teraz, wręcz na własnej skórze. Niestety do takiego stanu naszej planety przyczyniliśmy się my sami, masowo eksploatując jej zasoby i zatruwając atmosferę gazami cieplarnianymi. I choć pesymiści twierdzą, że tego trendu nie da się już odwrócić, to przynajmniej możemy go nieco spowolnić. Warunkiem koniecznym jest jednak całkowita zmiana źródeł energii. Musimy całkowicie odejść od spalania węgla i postawić na odnawialne źródła energii. Możemy to również zrobić w skali mikro. OZE można zainstalować bowiem w każdym gospodarstwie domowym. Będzie nam potrzebny odpowiedni pomysł, zapał i nieco smrodków finansowych. Jednak warto się przyczynić do ratowania naszej planety.

OZE w gospodarstwie domowym

OZE w gospodarstwie domowymOZE w gospodarstwie domowym to wciąż jednak ewenement w naszym kraju. Co prawda paneli słonecznych na dachach naszych domów przybywa, jednak wydaje się, że zjawisko to w dalszym ciągu ma jednak nadal marginalny zasięg. Niestety duży wpływ na to ma koszt całej instalacji. A ten nadal jest całkiem znaczny. Natomiast system dopłat w dalszym ciągu nie jest aż na tyle atrakcyjny i przejrzysty, aby Polacy masowo zaczęli instalować panele słoneczne na dachach domów. Jednak jakiś postęp jest i wiele gospodarstw domowych na takim rozwiązaniu zdecydowanie korzysta. Czy jednak takie panele można zainstalować tylko na dachu domu jednorodzinnego? Okazuje się, że możliwości w tym wypadku jest znacznie więcej.

Panele słoneczne na dachach domów wielorodzinnych

Również spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty coraz częściej decydują się na zainstalowanie na dachach bloków paneli słonecznych. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne. nie dość, że zapewnia prąd, to jeszcze umożliwia sprzedaż jego nadwyżki na rynku. Minusem jest jednak spory koszt jaki wiąże się zainstalowaniem takiego rozwiązania. Może się okazać, zę inwestycja zacznie się zwracać dopiero po jakimś czasie. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jak czerpać energię ze słońca?

W przypadku paneli słonecznych najczęściej korzystamy z dwóch rodzajów tego urządzenia. Mogą to być kolektory słoneczne lub też moduły fotowoltaiczne. Takie powoduje, że nasze źródła energii są znacznie zdywersyfikowane. A prąd pochodzący z paneli jest w zasadzie darmowy

Energia z wiatru

Na naszej działce możemy również postawić wiatrak i czerpać energię z wiatru. Jednak obostrzenia prawne w tym wypadku są spore. Wiatrak to urządzenie sporych rozmiarów i nie wszędzie możemy sobie pozwolić na jego instalację. Z pewnością trzeba dysponować działką odpowiedniej wielkości. Znaczenie ma również odległość do sąsiednich zabudowań. Jednak mimo tych restrykcji wiatraki w gospodarstwach domowych są również stosowane jako źródło energii odnawialnej.

Jak więc widać istnieje kilka ciekawych możliwości na uzyskanie czystej energii dla gospodarstwa domowego. Na początek trzeba trochę zainwestować, ale zyski z czasem przyjdą i będą spore.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?