Zadaniem mostu jest łączyć nie tylko dwa brzegi, ale także umożliwić transport przez tereny trudne pod wieloma względami. Zdarzają się sytuacje, w których taka konstrukcja zostanie uszkodzona. Wówczas potrzebna jest dobra alternatywa.
Choć mosty drewniane są już rzadkością, to nadal spotkać można konstrukcje masywne tj. wykonane z kamienia, cegieł czy betonu, ale także metalowe i kompozytowe. Niektóre obiekty są już sędziwe i pomimo permanentnej konserwacji dla bezpieczeństwa mogą zostać wyłączone z ruchu. W sytuacji, gdy jest to ważna arteria miejska lub odcinek na trasie, spowoduje to wiele niedogodności. Długie objazdy lub korki okażą się standardem. Taki stan potrwa najpewniej do zakończenia budowy nowego mostu lub finalizacji remontu dotychczasowego. W takich sytuacjach dobrą alternatywą będą mosty modułowe.
Wariant – most stalowy
Mosty modułowe to konstrukcje bardzo plastyczne. Oznacza to, że ich długość będzie dostosowana do konkretnego zapotrzebowania. Może to być kładka dla pieszych lub rowerów, czy most, który obsłużyć ma transport ciężarowy. Przęsła od krótkich do nawet 100 m dają wiele możliwości stworzenia konstrukcji o określonych parametrach. Długość poszczególnych sekcji różni się od siebie, co ułatwia budowę. Niektóre rozwiązania modułowe dedykowane są do łączenia krótszych odległości, a inne swobodnie poradzą sobie długimi odcinkami. Istnieje także możliwość rozbudowy obiektów wszerz. Rozmiary takich sekcji uzależnione są od typu stawianego mostu. Umożliwia to instalacje nie tylko trasy dla samochodów, ale także dla pieszych i rowerów. W celu podniesienia bezpieczeństwa stosuje się antypoślizgową nawierzchnię, a także bariery oddzielające ruch pieszo-rowerowy od samochodowego. Prosta instalacja i uniwersalne rozwiązania sprawiają, że wzniesienie takiej konstrukcji jest bardzo sprawne. Most stalowy, blachownicowy czy zwodzony, to rozwiązania, które będą optymalną alternatywą, gdy konstrukcja bazowa zawiedzie. Więcej przydatnych informacji na temat mostów modułowych znaleźć można na https://www.jansonbridging.pl/pl/rozwizania/mosty-modulowe.
Zastosowanie mostów modułowych
Matka Natura potrafi pokazać swoją siłę. W takiej sytuacji ucierpieć mogą ogromne obszary w tym tak solidne konstrukcje, jak domy czy mosty. Uszkodzenie tych ostatnich skutkuje najczęściej brakiem możliwości dotarcia do terenów dotkniętych kataklizmem. Ogranicza to skutecznie przepływ ludzi, samochodów, a wraz z nimi bezcennych towarów w tym tych pierwszej pomocy. Nie musi jednak dojść do tak skrajnej sytuacji, aby most został wyłączony z użytku. Jego zniszczenie np. spalenie lub dotyk czasu sprawiają, że bieżące prace konserwacyjne nie przynoszą pożądanych efektów. W takiej sytuacji pojawia się konieczność jego wyłączenia. Innym razem zwiększenie natężenia ruchu wpływa na maksymalne zdolności przepływowe, co generuje duże niebezpieczeństwo uszkodzenia. Między innymi w takich sytuacjach warto pomyśleć o mostach modułowych. Mogą one służyć jako budowle tymczasowe lub półstałe. Niektóre zostaną wkomponowane w krajobraz na jeszcze dłużej jak np. kładki pieszo rowerowe. Dzięki temu utrzymany zostanie dotychczasowy ruch, a w terenach dotkniętych kataklizmem wróci do normy, umożliwiając jednocześnie dotarcie służbom i pozostałej pomocy.
Mosty modułowe w tym most stalowy, to konstrukcje o wielu zastosowaniach. Odnajdą się jako budowle czasowe, półstałe i stałe. Ze względu na mnogość rozwiązań oraz łatwość instalacji, sprawdzą się w sytuacjach niecierpiących zwłoki. W ten sposób w krótkim czasie umożliwimy, udrożnimy lub usprawnimy ruch. Z punktu widzenia podróżujących i potrzebujących, to wartości bezcenne.