Dom
Tutaj jesteś

Lodówka wolnostojąca – jak wybrać najlepszą?

28 grudnia, 2020 Dom lodówka wolnostojąca

Lodówki wolnostojące w ostatnich kilku latach zyskały poważną konkurencję w postaci lodówek do zabudowy. Nie zniknęły jednak z rynku – przeciwnie: mają swoich gorących zwolenników, tym bardziej, że producenci zaskakują coraz to nowymi rozwiązaniami. Lodówka wolnostojąca jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa? Z kostkarką? Dużym zamrażalnikiem albo dodatkową szufladą przedłużającą świeżość owoców i warzyw? Każda z tych opcji jest możliwa. Czynników, na które warto zwrócić uwagę, jest tyle, że osoba planująca zakup stoi przed ogromnym wyzwaniem, szczególnie jeśli robi to po raz pierwszy. Wskazujemy zatem, co jest szczególnie istotne, a co można potraktować fakultatywnie.

1. Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

3. Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Już na samym początku warto podkreślić, że nie istnieje jedna lodówka, która będzie odpowiednia dla każdego. Poszczególne modele obfitują w technologie poprawiające funkcjonalność i komfort korzystania, jednak w każdym przypadku te opcje będą w ogóle potrzebne.

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Ze względu na wielkość i sposób otwierania lodówki wolnostojące podzielić można na:

  • lodówki jednodrzwiowe,
  • lodówki dwudrzwiowe, czyli side by side,
  • lodówki multidoor.

Jeśli dysponujemy małym metrażem kuchni, pole manewru nie jest zbyt wielkie i najrozsądniejszym wyborem wydaje się lodówka klasyczna, jednodrzwiowa. Spełni ona swoją funkcję, a jednocześnie nie przytłoczy wnętrza i okaże się bardzo ustawna. Funkcjonalność rośnie w przypadku modeli side by side. To lodówki wolnostojące dwudrzwiowe, które z jednej strony mają chłodziarkę, z drugiej – zamrażalnik. Cieszą się sporą popularnością, choć przede wszystkim w dużych kuchniach, bo zajmują sporo miejsca.

Jeszcze bardziej zaawansowane i wymagające są lodówki multidoor: trzy- lub czterodrzwiowe. Zwykle dwoje drzwi przypada na chłodziarkę, zaś jedne lub dwoje na zamrażarkę zamontowaną najczęściej na samym dole. To propozycja dla większych rodzin i osób, które potrzebują sporej przestrzeni chłodniczej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Wielkość lodówki ma bezpośrednie przełożenie na moc urządzenia, ta zaś z kolei znajduje odzwierciedlenie w naszych rachunkach. Właśnie dlatego eksperci wskazują, że nie opłaca się kupować sprzętu na wyrost. Poza wymiarami istnieje jeszcze kilka kluczowych dla codziennego użytkowania elementów. Jednym z nich jest design, który zawsze rozpatrywany jest indywidualnie, ale ma znaczenie dla spójności wystroju kuchni.

Klasa energetyczna to pierwszy z interesujących parametrów. Poszczególne modele oznaczane mogą być symbolami od D do A+++, które odnoszą się do rocznego zużycia energii. Litera D oznacza najmniej ekonomiczne urządzenie, zaś oznaczenie A+++ – zużycie minimalne. Obecnie na rynku właściwie nie istnieją lodówki o klasie gorszej niż A. Czy kupno droższej, ale pobierającej mniej energii lodówki się opłaca? Specjaliści szacują, że klasa A+++ przekłada się na oszczędność od 100 do 200 złotych rocznie. W skali 5 lat daje to nawet 1000 złotych, których nie wydamy na rachunki. Na ile to korzystny bilans, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Uwagę warto zwrócić również na głośność lodówki. To sprzęt, który pracuje całą dobę. W dzień, w czasie normalnej aktywności nie zawsze zwracamy na to uwagę, jednak w nocy wydawane przez lodówkę odgłosy mogą stać się uciążliwe. Standardem na rynku są modele, których praca nie przekracza 39 dB, warto jednak zainteresować się także tymi o poziomie hałasu poniżej 35dB, które są praktycznie niesłyszalne.

Zewnętrzne wymiary to nie wszystko. Duże znaczenie ma pojemność lodówki i to parametr, pod względem którego lodówki wolnostojące deklasują te w zabudowie. Zasadniczo uznaje się, że na jedną osobę przypadać powinno 120 litrów pojemności, a na każdą kolejną dodatkowe 30 litrów. Wiele jednak zależy tu od naszego trybu życia: jak często robimy zakupy, w jakich ilościach zaopatrujemy się w produkty świeże, czy przygotowujemy posiłki na kilka dni.

Pod uwagę weźmy także sposób oddawania ciepła. Lodówka może ciepło generować bokami lub tylną częścią. Ma to znaczenie dla usytuowania sprzętu, gdyż w przypadku konkretnych modeli producenci wskazują konieczność pozostawienia około 3-5 cm wolnej przestrzeni. Nie jest to duża niedogodność: generalnie chodzi o to, by nie zabudowywać lodówek wolnostojących meblami.

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Nowoczesne lodówki wyposażone są w szereg technologii ułatwiających korzystanie z nich. Te najważniejsze, które warto wziąć pod uwagę kupując sprzęt to:

  • dwa agregaty – w odróżnieniu od modeli standardowych, z jednym agregatem obsługującym i chłodziarkę, i zamrażalnik, lodówki wolnostojące dwuagregatowe pozwalają niezależnie ustawiać temperaturę dla dwóch obszarów. Można także całkowicie wyłączyć nieużywany zamrażalnik, a awaria jednej części nie eliminuje drugiej,
  • termostaty – pozwalają dopasować temperaturę do bieżących potrzeb,
  • dwa oddzielne obiegi powietrza – są opcją stosunkowo nową. Odpowiadają za rozprowadzenie wilgotnego powietrze po chłodziarce i suchego po zamrażarce, co wpływa na świeżość produktów,
  • komora zero – szuflada o niższej niż w reszcie chłodziarki temperaturze – 0 stopni. Przeznaczona jest do przechowywania żywności szybko psującej się,
  • komory świeżości – to inna wersja komory zero, w której panować może temperatura od około -1 do +3 stopni,
  • programatory, pozwalające na ustawienie konkretnej temperatury, którą lodówka utrzymuje.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?