Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Krzesło do biurka – jak wybrać?

19 maja, 2020

Mogłoby się wydawać, że krzesło do biurka to po prostu siedzisko z oparciem, a do efektywnej pracy człowiekowi nie potrzeba niczego więcej. To nieprawda. Odpowiednio dobrane krzesło biurowe nie tylko powinno stylistycznie współgrać z wnętrzem, ale przede wszystkim zapewniać wygodę, łatwość utrzymania ergonomicznej pozycji ciała oraz odpowiednie podparcie kręgosłupa. To szczególnie ważne dla osób, które pracują w pozycji siedzącej przez wiele godzin w ciągu dnia. Wybierając krzesło do biurka, warto zwrócić uwagę na konstrukcję mebla oraz możliwość i łatwość dopasowania ustawień do potrzeb konkretnej osoby.

1. Najważniejsze elementy krzesła do biur

2. Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?

3. Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

4. Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

5. Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

Pozornie prosty zakup mebla, jakim jest krzesło do biurka, może okazać się całkiem skomplikowany. Zwracamy więc uwagę na najważniejsze aspekty, na których powinna skoncentrować się uwaga przyszłego użytkownika.

Najważniejsze elementy krzesła do biur

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając krzesła biurowe, jest oparcie. Szukajmy wyprofilowanego kształtu, dostosowanego do naturalnej krzywizny pleców i zapewniającego właściwe podparcie kręgosłupa. Istotna jest również możliwość dwustopniowej regulacji, dzięki której możliwe będzie ustawienie zgodne z sylwetką i wzrostem użytkownika. Nawet najlepiej zaprojektowane krzesło nie będzie dobre, jeśli nie zostanie prawidłowo dopasowane. Drugim ważnym elementem jest siedzisko. Opcja dostosowania jego głębokości podniesie komfort korzystania. Tutaj także chodzi o anatomię i właściwe podparcie nóg. Jeśli siedzisko będzie za głębokie, niemożliwością stanie się ustawienie nóg w ergonomicznej pozycji pod kątem 90 stopni. Zbyt płytkie położenie natomiast wymuszać będzie nienaturalne przykurczanie nóg. Często pomijanym, a ważnym elementem konstrukcyjnym krzesła do biurka są podłokietniki. Przydają się zwłaszcza osobom pracującym przy komputerze, gdyż zapewniają podparcie ramion. Przydatna jest opcja regulacji ich wysokości.

Kolejnym tematem jest materiał, z którego wykonano krzesło. Nie ma on bezpośredniego wpływu na ergonomię pracy, ale na trwałość mebla – tak. W dużej mierze jednak pod uwagę brać należy czynniki indywidualne. Polecanym materiałem jest skóra lub ekoskóra, jednak nie każdy lubi jej dotyk. Nowoczesne włókna syntetyczne również są trwałe, a – ze względu na dużą różnorodność – łatwo wkomponować je w wiele wnętrz. W przypadku kółek, jeśli mają jeździć po parkiecie lub panelach, lepiej wybrać podgumowane.

Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika?

W przypadku siedziby firmy rzadko mamy możliwość całkowitej indywidualizacji stanowiska pracy. Co innego, gdy kupujemy krzesło do biurka ze względu na potrzeby konkretnej osoby. Wówczas można dobrać je do budowy ciała. W przypadku osób wysokich lub masywnych lepiej sprawdzają się modele o szerokim siedzisku i wysokim oparciu. Osobom drobniejszym wygodniej będzie na krześle niższym i węższym.

Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

Najlepsze krzesło biurowe to takie, które stwarza duże możliwości regulacji i indywidualizacji ustawień. Zmiana położenia wysokości siedziska to minimum. Przydatna jest także modyfikacja wysokości podłokietników i stopnia odchylenia oparcia. Niektóre modele oferują opcję samoistnego odchylenia oparcia, jeśli na fotelu usiądzie osoba cięższa. Dlaczego to ważne? Decydujące są kwestie zdrowotne. Prawidłowe ustawienie wszystkich mechanizmów zapewnia komfort nawet wielogodzinnej pracy, pozwalając jednocześnie unikać zwyrodnień i bólu kręgosłupa.

Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?

Prawidłowe ustawienie krzesła biurowego nie jest zadaniem trudnym. Istnieje kilka sposobów na to, by wypracować optymalną pozycję.

W pierwszym przypadku wystarczy usiąść prosto na krześle, przysuwając się możliwie najbliżej blatu biurka. Dłonie należy położyć na klawiaturze, a ramiona  ustawić w pozycji równoległej względem kręgosłupa. W łokciach powinien zostać utrzymany kąt 90 stopni. Jeśli tak nie jest, należy zmienić wysokość fotela. Można także sugerować się ułożeniem ud. Sposób polega na wsunięciu palców między siedzisko fotela a uda podczas zwykłej pozycji siedzącej. Jeżeli jest to niemożliwe lub zbyt łatwe należy unieść albo opuścić fotel.

Głębokość fotela sprawdza się, siadając na krześle z pośladkami maksymalnie dosuniętymi do tyłu. Między łydkami a przednią częścią krzesła powinna zmieścić się zaciśnięta pięść. Jeżeli tak nie jest, wymagana jest mniejsza głębokość. W przypadku braku możliwości regulacji tego obszaru, wystarczy umieścić w tylnej części specjalną podkładkę.

Krzesło biurowe klasyczne czy kubełkowe?

Większość opcji, o których mowa wyżej, zostało zastosowanych w klasycznych krzesłach biurowych i w większości przypadków są one całkowicie wystarczające. Można jednak rozważyć także zakup foteli kubełkowych, zapewniających większą stabilność, ale droższych. Zaprojektowane zostały z myślą głównie o graczach komputerowych, jeśli więc zdecydujemy się na taki wariant, sprawdźmy, czy dany model oferuje opcje regulacji, o których wspomniano wyżej. Niektórzy producenci rezygnują na przykład z podparcia lędźwiowego czy ruchomego zagłówka, co przy pracy nie jest dobrym pomysłem. Klasyczne fotele biurowe są tańsze i łatwiejsze do dopasowania.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

Może Cię również zainteresować

Stylowe ozdoby okna

19 maja, 2020

Potrzebujesz więcej informacji?