Przyjemny chłód w domowych wnętrzach nawet podczas największych upałów nie jest już niczym niezwykłym. Coraz więcej osób wykorzystuje bowiem nowoczesne urządzenia chłodzące, w tym oczywiście praktyczne systemy klimatyzacji oraz niewielkie klimatyzery. Czym różnią się oba rozwiązania i kiedy warto się na nie zdecydować, by zapewnić komfort cieplny dla wszystkich domowników? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Klimatyzacja – zasady działania i podstawowe typy klimatyzatorów
Klimatyzatory to skuteczne rozwiązania chłodzące, które chętnie montuje się już nie tylko w biurach lub instytucjach. Coraz częściej trafiają też do domów prywatnych i mieszkań.
Urządzenia tego typu składają się z kilku elementów:
- sprężarki,
- parownika,
- skraplacza.
Wszystkie elementy łączy instalacja i przewody, w których krąży czynnik chłodzący.
Jak przebiega proces chłodzenia powietrza we wnętrzach? Z pomieszczenia trafia ono na parownik, na którym się ochładza, a ciepło przejmuje czynnik chłodzący, który w sprężarce jest sprężany i przekazywany do skraplacza (element systemu montowany najczęściej na zewnątrz). Tam ciepło zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, a czynnik chłodzący przechodzi ze stanu gazowego w ciecz. Podczas przejścia przez zawór dławiący (lub kapilar) obniża się jego ciśnienie i temperatura. Gdy czynnik ponownie trafia na parownik, znów przechodzi w stan gazowy i cały proces może się zacząć od nowa.
Rodzaje klimatyzatorów
Klimatyzatory występują w wielu typach i odmianach. Podstawowy podział można przeprowadzić ze względu na miejsce montażu (klimatyzatory ścienne, przypodłogowe, kanałowe, kasetonowe). Inna klasyfikacja wyróżnia natomiast typ i liczbę jednostek, składających się na system chłodzący:
- klimatyzacja typu monoblock,
- klimatyzacja typu split,
- klimatyzacja typu multisplit.
Pierwsze z omówionych to klimatyzatory składają się tylko z jednego modułu. Rozwiązania typu split to obecnie produkty najpopularniejsze. W ramach instalacji stosuje się w nich dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną. System multisplit różni się tym, iż do jednego modułu zewnętrznego można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych.
Klimatyzery – urządzenia chłodzące do domowych wnętrz
Klimatyzery to również urządzenia chłodzące, działające jednak na nieco innych zasadach. W tym przypadku za czynnik chłodzący służy bowiem woda, umieszczana w specjalnym module we wnętrzu urządzenia.
Powietrze jest zasysane do klimatyzera dzięki wentylatorowi. Ochładza się podczas przejścia przez element z wodą, by następnie zostać wydmuchane z powrotem na zewnątrz.
Klimatyzery, dostępne np. w sklepie https://econovli.pl/, składają się wyłącznie z jednego modułu, podłączanego do domowej sieci energetycznej. Nie potrzebują dodatkowych przewodów ani innych akcesoriów, by zapewnić przyjemny chłód we wnętrzu.
Klimatyzatory a klimatyzery – podobieństwa i różnice
Choć oba omówione powyżej rozwiązania obniżają temperaturę powietrza we wnętrzach, znacząco różnią się w działaniu. Warto zatem dokładnie sprawdzić, który z produktów lepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach.
Klimatyzatory są zdecydowanie bardziej rozbudowane oraz pozwalają na precyzyjne regulowanie temperatury do pożądanej wartości. Jeśli prawidłowo dopasuje się ich moc do wielkości pomieszczenia, wówczas wyróżniają się wysoką wydajnością i skutecznością.
Urządzenia tego typu są jednak też droższe i wymagają przeprowadzenia we wnętrzu niezbędnych prac adaptacyjnych.
Klimatyzery są zdecydowanie mniejsze i cichsze. Generują też zdecydowanie niższe koszty – urządzenia są tańsze, podobnie jak późniejsza codzienna eksploatacja. Równocześnie nie ma w ich przypadku możliwości ustawienia pożądanej temperatury. Ich moc pozwala na delikatne ochłodzenie zwłaszcza mniejszych wnętrz.
Urządzenia chłodzące do domu – jak zapewnić optymalne warunki termiczne?
Jaki produkt zatem wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Jeśli potrzebujemy bowiem wydajnego i skutecznego sposobu na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach domowych, lepiej wybrać klimatyzatory. Jeśli natomiast priorytetem jest subtelne ochłodzenie wnętrz, przy zachowaniu minimalnych kosztów, można pozwolić sobie na niewielki klimatyzer.
Dzięki temu w każdym pomieszczeniu uda się stworzyć optymalne warunki do funkcjonowania dla wszystkich domowników.