Tutaj jesteś

Jak zaprojektować pomieszczenia na poddaszu, co warto wiedzieć?

24 września, 2020 Wnętrza

Pomieszczenia na poddaszu mogą pełnić funkcję przestrzeni do zabaw dla dzieci, garderoby lub domowego biura. Bez względu na to, jakie pomieszczenia urządzimy na piętrze, powinniśmy pamiętać o tym, aby były dobrze doświetlone i miały właściwie wykonaną termoizolację.

Aranżując pokoje nad stropem, warto wykorzystać elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane belki dachowe. Oczyszczone i pomalowane lakierem lub bejcą, będą oryginalnym akcentem, który doda wnętrzom charakteru. 

Adaptacja poddasza ‒ wskazówki konstrukcyjne

Podczas projektowania pomieszczeń na poddaszu jedną z najważniejszych spraw jest zaplanowanie solidnej termoizolacji. Czynnik ten ma wpływ na nasze poczucie komfortu latem i zimą. Warstwa ocieplenia zapobiega szybkiej ucieczce ciepłego powietrza w sezonie grzewczym i zmniejsza ryzyko nagrzewania się pokoi pod dachem w upalne dni. Do jej wykonania sprawdzi się np. wełna URSA, która jest odporna na wilgoć i dobrze absorbuje dźwięki. Rolka wełny URSA jest sprężysta i można ją dowolnie docinać, co ułatwia prace montażowe. Szczelna termoizolacja sprzyja oszczędnościom ‒ redukcja miejsc ucieczki ciepłego powietrza przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.

Lokalizacja mebli na poddaszu

Pomieszczenia na piętrze mają ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania, szczególnie tam, gdzie ścianki kolankowe są bardzo niskie. Przed zakupem mebli warto więc dokładnie przeanalizować miejsce ich ustawienia. Niska sofa może wizualnie dobrze komponować się pod skosami, ale jej użytkowanie będzie utrudnione. Na tym etapie należy brać pod uwagę nie tylko poziom mebla, ale też kwestie jego użytkowania. Meble takie jak łóżka, fotele i krzesła biurowe lepiej ustawiać tam, gdzie sufit jest w najwyższym punkcie. Przestrzeń pod skośnymi ścianami można funkcjonalnie zabudować meblami na wymiar. Szafki i półki pozwalają w pełni wykorzystać każdy centymetr i ułatwiają dobrą organizację. 

Kolory ścian na piętrze

Pokoje nad stropem często są zacienione i wyglądają na optycznie mniejsze. Przyczyną jest zbyt mała liczba okien dachowych lub balkonowych. Nie w każdym budynku można to radykalnie zmienić poprzez dodanie nowego otworu w ścianie. Rozwiązaniem takiej sytuacji będzie wybór jasnych kolorów ścian i wykorzystanie efektywnych źródeł sztucznego światła, szczególnie lamp stojących i kinkietów. To łatwe sposoby na to, aby rozjaśnić pokoje i sprawić, że staną się bardziej przestronne oraz przyjemniejsze w użytkowaniu. 

Układ pomieszczeń

Projektując pokoje pod dachem, należy przede wszystkim wyznaczyć ciąg komunikacyjny, który umożliwi swobodne przechodzenie pomiędzy pomieszczeniami. Zależnie od naszych potrzeb i upodobań, na piętrze możemy zorganizować pokoje sypialne, łazienkę dla domowników lub gabinet. Warunki sprzyjają też urządzeniu przestronnej garderoby lub bawialni dla dzieci. Po przeciągnięciu sieci instalacji możemy stworzyć klimatyczną kuchnię z niewielką jadalnią.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?