Plazma do cięcia to bardzo funkcjonalne urządzenie, które wykorzystywane jest w wielu branżach. Niestety jego wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem wyróżnić możemy wiele różnych modeli. Pomimo wszystko istnieją pewne wytyczne i parametry, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji. Na co zwrócić uwagę wybierając plazmę do cięcia? W jaki sposób dokonać wyboru plazmy do cięcia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Na co zwrócić uwagę wybierając plazmę do cięcia?
Wybierając plazmę do cięcia należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów i funkcji, dzięki czemu wybór odpowiedniego urządzenia będzie znacznie łatwiejszy. Istotna jest kwestia maksymalnego prądu cięcia, czyli amperażu. Jest to zdecydowanie najbardziej podstawowy wyznacznik, który w dużym stopniu decyduje o wydajności cięcia. Nie bez znaczenia jest cykl pracy, który to określany jest dla danej wartości natężenia prądu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przerwy w pracy są niemalże obowiązkowe, bowiem poszczególne układy urządzenia nagrzewają się, co może doprowadzić do szybszej awarii. Nie możemy zapominać o regulacji prądu cięcia, a także o maksymalnej grubości, która może być podawana w dwóch wartościach (cięcie jakościowe i cięcie rozdzielające). Plazma do cięcia powinna posiadać satysfakcjonujące parametry gazu plazmowego. W przypadku najpopularniejszych ręcznych urządzeń, mamy do czynienia ze sprężonym powietrzem, którego ciśnienie oscyluje w granicach od 4 do 7 bar. Jednym z ostatnich parametrów jest rodzaj chłodzenia uchwytu. W przypadku niewielkich urządzeń mamy do czynienia ze sprężonym powietrzem, natomiast te mocniejsze egzemplarze wykorzystują możliwości cieczy w obwodzie zamkniętym.
W jaki sposób dokonać wyboru plazmy do cięcia?
Plazma do cięcia to bardzo funkcjonalne urządzenie, dlatego też odpowiedni wybór to bardzo ważna kwestia. Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od tego, aby ustalić jakie metale będziemy przecinać, a także jaka będzie ich grubość. Na tej podstawie możemy określić maksymalne grubości cięcia jakościowego i rozdzielającego. Co jeśli grubości podane są jedynie dla stali węglowej? Okazuje się, że cięcie aluminium ma bardzo podobne parametry. Kolejną kwestią jest wydajność cięcia. W przypadku niektórych modeli podawany jest wykres, który przedstawia zależność prędkości cięcia i grubości materiału. Nie zapominajmy o cyklu pracy- w przypadku profesjonalnej pracy zalecane są wartości od 25 do 35 procent.