Krzesło do pracy to mebel, z którym większość z nas zna się aż za dobrze. Powinniśmy jednak o nie zadbać, jeżeli chcemy, aby ono dbało o nasze plecy i wygodę. Jak zatem dobrać krzesło biurowe tak, aby spełniało wymagania z zakresu ergonomii?
1. Najważniejsze elementy krzesła do biur
2. Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika
3. Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?
4. Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?
5. Krzesło biurowe – klasyczne czy kubełkowe?
Najważniejsze elementy krzesła do biur
Krzesło do pracy musi być wygodne – z tym nikt raczej nie będzie próbował polemizować. Jednak nie zawsze to, co jest dla nas pozornie wygodne, jest jednocześnie zdrowe dla naszego organizmu. Z tego względu wybierając fotel biurowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak wykonane są jego poszczególne elementy:
- oparcie krzesła powinno być stabilne i wyprofilowane zgodnie z ułożeniem kręgosłupa w ciele człowieka. Nie jest za to konieczne, aby miało regulację – i tak powinniśmy trzymać je w miarę prostopadle względem siedziska;
- podłokietniki muszą umożliwiać nam swobodne ułożenie rąk. Podczas ich użytkowania ramiona nie mogą znajdować się powyżej swojego naturalnego ułożenia;
- siedzisko powinno być wygodne i wykonane z przewiewnego materiału, tak aby w gorące dni nie sprawiało nam przykrości i nie powodowało podrażnień na skórze.
Istotny jest również sposób regulowania wysokości, dzięki któremu jesteśmy w stanie dostosować krzesło do naszego wzrostu i wysokości biurka. Jeżeli upatrzony mebel nie posiada takiej funkcji, lepiej zrezygnować z jego zakupu.
Jak dobrać krzesło biurowe do budowy ciała użytkownika
Ponieważ spędzamy w nim wiele czasu w ciągu dnia, krzesło biurowe powinno dać się dostosować do naszego ciała. Regulacja góra/dół w stopce musi obejmować taki zakres, aby było nam łatwo dopasować wysokość siedziska względem poziomu, na którym znajduje się blat biurka. Wiele modeli ma również regulowane podłokietniki, co może być szczególnie użyteczną funkcją dla osób wysokich, które zazwyczaj mają problem ze zbyt wysoko położonym miejscem na ręce. W tym wypadku im większy możliwy zakres regulacji, tym lepiej dla nas.
Jeżeli mamy wątpliwości co do poprawnego wyboru krzesła względem naszej sylwetki, możemy poradzić się specjalisty z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ kwestia ergonomii w pracy również leży w jego kompetencjach. W przypadku dużych firm powinniśmy mieć taką osobę w gronie współpracowników. Jeżeli nie, warto zasięgnąć porady indywidualnie.
Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?
System regulacji umożliwia dopasowanie fotela do potrzeb naszej sylwetki, ale także rodzaju pracy – inaczej ustawimy krzesło w sytuacji, gdy pracujemy przy desce kreślarskiej, a inaczej do siedzenia prze ekranem komputera. To właśnie ten element – lub zbiór elementów – sprawia, że krzesło biurowe może być funkcjonalne i przyjazne dla naszego kręgosłupa. Jeżeli regulacja zachodzi na niewystarczającym poziomie lub nie ma jej w ogóle, może się okazać, że nie będziemy w stanie korzystać z mebla w sposób komfortowy i bezpieczny dla naszego kręgosłupa.
Jak ustawić krzesło biurowe we właściwy sposób?
Ustawiając sobie krzesło do pracy musimy skupić się na kilku punktach. Zalicza się do nich kolejno:
- wysokość siedziska: powinna być wyregulowana tak, aby siedząc na krześle można było dotykać całymi stopami podłogi. Dzięki temu nasze żyły w udach nie są uciskane, co powoduje dobry przepływ krwi oraz niweluje ryzyko wystąpienia problemów z krążeniem w przyszłości.
- wysokość podłokietników: nie mogą sprawiać, że nasze ramiona unoszą się, gdy oprzemy o nie ręce;
- kąt odchylenia oparcia: powinien być minimalny, tak aby profil oparcia dostosowywał się do ułożenia naszego kręgosłupa. Zbyt mocne odchylenie się na krześle spowoduje przeciążenie na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co później odczujemy w postaci bólu dolnej części pleców;
- położenie fotela względem biurka: siedząc w dobrze ustawionym fotelu powinniśmy swobodnie i lekko opierać przedramiona na blacie. Warto również przysunąć się do biurka na tyle, aby praca na komputerze nie oznaczała nacisku krawędzi biurka na nadgarstek, ponieważ długotrwałe przebywanie w tej pozycji może prowadzić do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.
Krzesło biurowe – klasyczne czy kubełkowe?
Jeżeli praca przy biurku jest tylko częścią naszej codziennej rutyny, możemy pozwolić sobie na zwykłe krzesło o minimalnie profilowanym oparciu. Ważnym jest, aby w takiej sytuacji robić sobie często przerwy choćby na kilka minut, by móc się rozruszać. Jeżeli jednak spędzamy przy komputerze cały dzień, powinniśmy zainwestować w lepszy fotel. Krzesło kubełkowe ma tę przewagę, że bardzo dokładnie okala nasze plecy, a często ma również poduszeczkę przymocowaną do oparcia na linii karku oraz odcinka krzyżowego kręgosłupa. To daje nam dodatkowy komfort, ale również minimalizuje ryzyko obciążenia tych rejonów – najbardziej wystawionych na nacisk, gdy siedzimy.
Niezależnie jednak od tego, jakie krzesło wybierzemy, pamiętajmy, żeby co najmniej raz na godzinę wstać od biurka nawet na tę minutę czy dwie. Dzięki temu nie tylko zajmiemy mózg czymś innym i damy mu odzyskać pokłady kreatywności, ale także poprawimy swoje zdrowie i samopoczucie.