Koło zębate to nieodłączny element wielu maszyn, od lat znacznie usprawniający ich działanie i wykorzystywany w różnych dziedzinach techniki. Koła zębate to prosty element używany w tysiącach różnych zastosowań, od zegarków na rękę, przez samochody, po promy kosmiczne.
Do czego służą koła zębate?
Jaka jest ich podstawowa funkcja? Koła zębate służą do przenoszenia ruchu i momentu obrotowego pomiędzy elementami maszyny w urządzeniach mechanicznych. W zależności od konstrukcji zastosowanej pary przekładni mogą one zmieniać kierunek ruchu lub zwiększać wyjściową prędkość, lub moment obrotowy. Mówiąc prościej, koła zębate pozwalają nam przenosić ruch i moc w wydajny, kontrolowany sposób.
Na rynku znajdziemy mnogość oferowanych kół zębatych. Czym się różnią i jakie parametry są przy wyborze najistotniejsze?
Koła zębate z tworzyw sztucznych – tak czy nie?
Najpowszechniejszymi tworzywami sztucznymi stosowanymi do obrabianych maszynowo plastikowych kół zębatych są acetal i nylon. Oba te tworzywa sztuczne występują w wielu odmianach i nazwach, a każdy z nich oferuje inne ulepszone właściwości mechaniczne w oparciu o ich formuły. Warto przed wyborem zastanowić się nad tym, które cechy są przez nas najbardziej pożądane — dany typ może mieć lepszą wytrzymałość na rozciąganie, podczas gdy inny ma dodatkowe smarowanie. W Igus znajdziesz szeroki wybór kół zębatych https://www.igus.pl/gears/plastic-gears.
Zazwyczaj acetal jest stabilny wymiarowo, nie pochłania wilgoci i jest odporny na większość chemikaliów, ale wymaga ciągłego smarowania, gdy jest poddawany dużym obciążeniom. Nylon jest zazwyczaj samosmarujący, ale jest mniej stabilny wymiarowo niż acetal, ponieważ zmienia kształt w zależności od temperatury i wilgotności. Jednak nylon wzmocniony włóknami doskonale nadaje się do zastosowań wymagających większej wytrzymałości na ściskanie i sztywności. Przekładnie nylonowe są często używane w zastosowaniach, które obsługują większy moment obrotowy i moc, takich jak systemy przenośników, automatyka przemysłowa i sprzęt do pakowania.
Jak dobrać odpowiednie koło zębate?
Do efektywnej zmiany prędkości systemu można użyć kół zębatych o różnych rozmiarach. Duże koła zębate z wieloma zębami, gdy są sprzężone z małymi kołami zębatymi z kilkoma zębami, muszą obracać się mniej razy, aby nadążyć za całkowitym ruchem maszyny. Mniejsze koła zębate muszą obracać się szybciej, co pozwala zwiększyć prędkość obrotową. Możemy użyć kół zębatych, aby zwiększyć siłę całego układu. Szybkie obracanie małego koła zębatego sprawi, że większy bieg będzie obracał się wolniej, ale z dużo większą siłą — będzie to szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których występuje dodatkowy ciężar lub nacisk. Koła zębate są również przydatne do zmiany kierunku ruchu obrotowego. Koła zębate czołowe mogą zmieniać kierunek, przekładnie ślimakowe zmieniają kierunek obrotu o 90 stopni, a przekładnie stożkowe mogą przenosić ruch nierównolegle.
Na co narażone są koła zębate?
Choć zasadniczo koła zębate mogą być wykonane z szeregu tworzyw, obecnie najczęściej stosuje się te z zaawansowanych tworzyw konstrukcyjnych, które są słusznie postrzegane jako najbardziej innowacyjne. Obrabiane maszynowo przekładnie z tworzywa sztucznego zyskują na popularności, a to głownie za sprawą tego, że pomagają rozwiązać wiele problemów związanych z metalowymi systemami przekładni. Zębatki są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim drgania, ciepło, ciężar, i korozja. Istnieje również tendencja do nadmiernego smarowania metalowych kół zębatych, co powoduje zanieczyszczenie smarem. Zużyte zębatki może powodować zanieczyszczenie cząstkami metalu. Problemy te powodują, że przekładnie są albo drogie w utrzymaniu, albo podatne na przedwczesne awarie. Dzięki wykorzystaniu obrabianych maszynowo plastikowych kół zębatych, problemów tych można uniknąć.
Koła zębate Igus
Nasze autorskie przekładnie z tworzyw sztucznych znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak przetwarzanie żywności, pakowanie, przetwarzanie papieru, maszyny medyczne i inne. Nasze niezawodne części mają zwiększoną odporność na zużycie, charakteryzują się wytrzymałością i są proste w konserwacji.
Dopóty dopóki korzystać będziemy z maszyn, zębatki nie stracą na swojej istotności i pozostaną ważnym elementem technicznych konstrukcji. Nasze koła zębate dostępne są od ręki, lub na zamówienie. Przykładamy największą wagę do zadowolenia naszych klientów. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wyceną lub dodatkowymi informacjami, zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę internetową igus.pl.