Technologia rozwija się tak szybko, że aktualnie jesteśmy w stanie wybudować nowy dom w zaledwie dwa miesiące. Domy modułowe całoroczne zdobywają coraz większość popularność w Polsce. Taka forma budownictwa jest atrakcyjna pod względem czasu budowy oraz jej kosztów. Co charakteryzuje domy modułowe, a także jakie są ich plusy i minusy? Zobacz w dzisiejszym artykule.
Charakterystyka domów modułowych
Jeszcze kiedyś nie można było nawet pomarzyć o wybudowaniu domu w mniej niż trzy miesiące. Teraz stało się to rzeczywistością. Sprawność w ich powstawaniu gwarantują moduły, produkowane w specjalnych fabrykach. Części przywiezione pod wskazane miejsce zostają montowane, by uzyskać ostateczny i pożądany efekt. Przy tej charakterystycznej budowie nie ma się czego obawiać. Najczęściej używanymi materiałami w przypadku domów modułowych są elementy stalowe, keramzytobetonowe lub panele SIP. W krajach skandynawskich natomiast częściej spotkamy konstrukcje drewniane, charakteryzujące się bardzo prostą budową i minimalizmem. Domy prefabrykowane dzięki nowej technologii wykonywane są bardziej starannie niż domy tradycyjne. Budowa standardowych wersji siłą rzeczy nie może odbywać się na tak samo wysokim poziomie. Aktualnie już nie są to tylko altany czy domy letniskowe, ale normalne domy mieszkalne z fundamentami i wieloma innymi udogodnieniami.
Największe plusy domów modułowych
Domy modułowe całoroczne mają wiele zalet. Z pewnością jedną z nich jest szybki czas wykonania. Aby domek modułowy powstał, potrzebujemy zaledwie trzech miesięcy albo nawet mniej. Jest to świetne rozwiązanie dla niecierpliwych. Mimo że ten czas jest dosyć krótki, to producent domów modułowych gwarantuje nam trwałość i wysoki poziom funkcjonalności. Bardzo istotnym aspektem jest to, że zastosowane zostało wylewanie fundamentów, które zapewnia stabilność i solidność wykonania. W przypadku budowania domu modułowego nie musimy niepokoić się pogodą, która lubi często płatać figle. Prace można zacząć nawet zimą i nie martwić się jednocześnie o niespodziewane przesunięcie terminu budowy. Dom modułowy 35 mkw nie musi posiadać pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Stanowi to ogromny plus i mniej wysiłku przy załatwianiu spraw formalnych. Jest on również tańszy, a jego cena zaczyna się już od kilkuset tysięcy złotych. Ostatnią wartą uwagi pozytywną cechą jest możliwość ubezpieczenia domu mobilnego. Są one przeznaczone do mieszkania całorocznego, dlatego warto zabezpieczyć je przed ewentualnym włamaniem, zniszczeniem czy kataklizmem.
Jakie wady wiążą się z posiadaniem domku modułowego?
Mimo dużej popularności tego rodzaju budownictwa to posiada ono kilka wad. Dom modułowy jeszcze przed swoim postawieniem w określonym miejscu musi zostać opłacony z góry w całości, a używane elementy nie mogą pochodzić z niesprawdzonych miejsc. Konieczny jest zakup oryginalnych materiałów do wykończenia. Cena początkowa, która jest oferowana za dom modułowy, obejmuje jedynie jego konstrukcję. Resztę produktów, taką jak fundamenty, elektrykę i inne potrzebne sprzęty będzie trzeba wliczyć do ceny początkowej.
Fenomen domów modułowych z roku na rok wzrasta. Jakość, szybkość i atrakcyjność wykonania przekonuje coraz większą ilość Polaków do inwestowania w tę formę budownictwa.