Oczyszczacze powietrza są obecnie popularnymi urządzeniami w domu. Ludzie decydują się na ich zakup między innymi ze względu na coraz to gorszą jakość powietrza w miejscach zamieszkania.
Sprzęt ten, jak każdy inny zużywa się z biegiem czasu. W tym przypadku dotyczy to przede wszystkim elementów odpowiedzialnych właśnie za funkcję oczyszczania powietrza. Jeżeli chcemy, aby nasz oczyszczacz działał poprawnie i przynosił pożądane rezultaty, powinniśmy regularnie wymieniać w nim filtry. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz oczyszczacz działa poprawnie.
Jak często wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza?
Właściwie nie ma reguły jak często wymieniać filtr do oczyszczacza powietrza. Wszystko zależy od jego rodzaju. Mimo wszystko, wymiana jest koniecznością dla posiadaczy odświeżacza. Poniżej opisaliśmy kilka z tych najbardziej popularnych.
Filtry HEPA – jak często wymieniać?
Filtry HEPA wymagają wymiany dopiero wtedy, gdy są pełne. Zależy to od pomieszczenia, w którym się go stosuje, ale z reguły wymiana następuje raz na rok. Zdarzają się przypadki, że wymiana jest niezbędna częściej niż co pół roku.
FIltry z węglem aktywnym – jak często wymieniać?
Kolejne, filtry z aktywnym węglem mają już dłuższy okres przydatności. Starczają nawet do 24 miesięcy. Wyłapują one nawet rakotwórcze cząstki znajdujące się w dymie papierosowym.
Filtr wstępny – czy trzeba wymieniać?
Możemy również spotkać się z filtrem wstępnym w oczyszczaczu. Jego ogromną zaletą jest to, że nie musimy go wymieniać. Wystarczające będzie regularne mechaniczne czyszczenie. Nie jest to trudne ze względu na prostą budowę. Wystarczy użyć odkurzacza, by dokładnie pozbyć się zalegającego brudu.
Kiedy należy wymienić filtr?
Często można napotkać na problem, kiedy oczyszczacz mimo regularnej wymiany filtra nie pracuje prawidłowo. Jest to znak, że używany filtr przestał działać prawidłowo.
Może to być problem z wydajnością. Powinniśmy wówczas zauważyć znaczący spadek jej wydajności. W powietrzu może również unosić się nieprzyjemny zapach. Takie funkcjonowanie prawdopodobnie świadczy o zapychaniu się filtra. Warto wówczas ostrożnie zajrzeć do środka i upewnić się, w czym dokładnie tkwi problem.
Jeżeli urządzenie zaczyna nieregularnie działać i wydawać głośne dźwięki, należy natychmiast je wyłączyć. Prawdopodobnie jeden z zainstalowanych filtrów w oczyszczaczu się zapchał i nie będzie w stanie dalej prawidłowo pracować. Wówczas najlepiej sprawdzić urządzenia od środka i wymienić część, jeżeli będzie to wskazane.
Problemem może być również sytuacja, kiedy urządzenie samo się wyłącza. To również może oznaczać zapchanie elementu. Producenci często wyposażają urządzenie w diody, które informują nas wcześniej o nieprawidłowym funkcjonowaniu sprzętu. Niestety często ich niestety nie spotkamy, więc sami musimy wyczuć, że coś jest nie tak.