Tutaj jesteś

Diagnostyka maszyn

2 kwietnia, 2019 Przemysł Diagnostyka maszyn

Wszelkie urządzenia i maszyny stosowane w przemyśle wpływają na najbliższe otoczenie poprze emisję hałasu, czy też drgań. Dodatkowo maszyny ulegają również licznym awariom. Odpowiednia diagnostyka maszyn pozwala na stałą kontrolę ich stanu technicznego, a także na wychwycenie anomalii podczas wywierania wpływu na otoczenie.

Rodzaje maszyn przemysłowych

Diagnostyka maszyn

Zanim opiszemy na czym polega proces diagnostyki zastanówmy się najpierw z jakim rodzajami maszyn mamy do czynienia w przemyśle. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z potężnymi i skomplikowanymi konstrukcjami wykorzystywanymi w górnictwie, hutnictwie, czy też przemyśle budowlanym. Ale warto również zwrócić uwagę na maszyny włókiennicze, papiernicze, drukarskie, czy też obrabiarki i potężne silniki. To niewątpliwie urządzenia w znacznym stopniu skomplikowane. Ich odpowiednia diagnostyka ma bardzo duże znaczenie dla ich prawidłowego funkcjonowania. Zatem na czym polega diagnostyka maszyn przemysłowych?

Diagnostyka maszyn

Diagnozowanie maszyn to proces, który przebiega wielotorowo. Maszyny bowiem mają wiele właściwości, które trzeba odpowiednio zbadać i opisać. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na badanie własności dynamicznych maszyn. Na czy to polega? To badanie mam za zadanie określenie częstotliwości drgań własnych maszyny. Ma to szczególne znaczenie ponieważ maszyna zazwyczaj postawiona jest w jakimś obiekcie przemysłowym, którego konstrukcja część tych drgań bierze na siebie. Informacje o częstotliwości drgań pozwala nam oszacować ich wpływ na stabilności konstrukcji. Najczęściej właściwości dynamiczne maszyn przemysłowych bada się poprzez zastosowanie analizy modalnej.

Maszyny diagnozuje się również poprzez sprawdzenie ich działania w znacznie zmienionych warunkach. Ma to za zadanie sprawdzenie jak zachowają się podczas różnego rodzaju anomalii. Jak wygląda takie badanie? Przede wszystkim poddaj się wówczas maszyny na działanie anomalnych warunków. A więc może to być maksymalne zwiększenie obrotów – skokowe lub długotrwałe.

Po co diagnozuje się maszyny?

Po co właściwie potrzebna jest nam diagnostyka maszyn? Przede wszystkim po to, aby zawczasu wykryć potencjalną możliwość wystąpienia awarii. Dzięki temu można jej zapobiec i znacznie ograniczyć w ten sposób straty. Dlatego też badania drgań maszyn mogą pomóc wykryć rozregulowanie maszyny, co może wskazywać na konieczność wymiany jej elementów – zazwyczaj łożysk tocznych.

Diagnostyka bieżąca i cykliczna

Warto również zwrócić uwagę, że diagnostykę maszyn można przeprowadzać na dwa sposoby: cyklicznie i na bieżąco. Zdecydowanie znacznie bardziej korzystny jest sposób drugi. Stały monitoring stanu technicznego maszyn i ich wpływu na otoczenie pozwala na bieżąco reagować na anomalie w pracy maszyny. To jeszcze bardziej umożliwia optymalizację procesu technologicznego i obniżenie kosztów ewentualnych napraw.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?