Tutaj jesteś

Czyściki adhezyjne – bez nich lutowanie byłoby zwyczajnie niemożliwe!

21 października, 2021 Przemysł Czyściki adhezyjne

Resztki materiału oraz topników lutowniczych w naturalny sposób osadzają się na grotach lutownicy. Dlatego też, aby ułatwić sobie pracę, niezbędne jest ich regularne oczyszczanie, do czego szczególnie przydadzą się czyściki adhezyjne.

Zobacz także: Jak zmienić kolor fugi szybko i tanio?

Do czego służą czyściki adhezyjne?

Podstawowym zadaniem czyścików adhezyjnych jest usuwanie nadmiaru materiału lutowniczego z grotu lutownicy. Popularne zarówno wśród hobbystów jak i profesjonalistów stopy, takie jak SnPb (cyna i ołów), SnCu (cyna i miedź), a także SnAg (cyna i srebro) podczas pracy w naturalny sposób osadzają się na rozgrzanej lutownicy. Utrudnia to wykonywanie połączeń, a w przypadku serwisowania skomplikowanych układów scalonych grozi ich uszkodzeniem.

Tutaj do gry wchodzą czyściki adhezyjne. Najczęściej przybierają one postać mosiężnych sprężynek, które zostały uformowane w postać przypominającą jajko. Ten pozornie dziwny kształt umożliwia ich pewne osadzenie w podstawce, zapewniając tym samym stabilność i ułatwiając korzystanie z nich.

Zasada działania jest bardzo prosta – po osadzeniu się niepożądanego materiału na grocie wystarczy tylko delikatnie przetrzeć go lub włożyć do czyścika adhezyjnego. Struktura sprężynek dopasuje się do lutownicy i zbierze z niej wszystkie resztki spoiwa oraz topnika lutowniczego. Dodatkowo czyściki adhezyjne umożliwiają również łatwe usuwanie resztek przepalonej kalafonii oraz osadów powstałych podczas lutowania w zbyt wysokiej temperaturze.

W jaki sposób czyściki adhezyjne przedłużają żywotność Twojej lutownicy?

Grot lutownicy działa w bardzo trudnych warunkach – jego temperatura najczęściej oscyluje w granicach 300°C – 450°C, ale w niektórych przypadkach potrafi przekroczyć nawet pułap 500°C. Sytuacji nie poprawiają także same materiały, które często wystawiane są na działanie agresywnych topników. Dlatego też, aby zabezpieczyć powierzchnię grotu, kluczowe jest regularne usuwanie wszelkich resztek.

Ze względu na bardzo wysoką temperaturę nie można robić tego ręcznie przy pomocy ściereczek, ponieważ groziłoby to bardzo poważnym poparzeniem oraz zapaleniem tworzywa. Problem ten całkowicie eliminują czyściki adhezyjne, które wykonane są z niepalnych materiałów, takich jak mosiądz. W efekcie groty lutownicze na dłużej zachowują swoje parametry techniczne, a Ty oszczędzasz pieniądze.

Gąbka, a czyściki adhezyjne z podstawką

Nawet w dzisiejszych czasach wielu elektroników nadal do czyszczenia grotów stosuje w swojej pracy gąbki. Niestety, rozwiązanie to nie jest optymalne ze względu na wysokie ryzyko poparzenia się. Co gorsza, gąbki wykonane z tworzyw sztucznych w kontakcie z rozgrzaną lutownicą wydzielają szkodliwe opary i grożą zapłonem. Dlatego też lepiej jest postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim są mosiężne czyściki adhezyjne. Najlepiej wyposażyć się w sprzęt z metalową podstawką, która zapewnia wysoką stabilność i całkowicie eliminuje ryzyko przewrócenia się czyścika adhezyjnego podczas pracy.

Gdzie kupić czyściki adhezyjne?

Czyściki adhezyjne można spotkać w niemal każdym dobrym sklepie z elektroniką, dzięki czemu ich zakup nie stanowi żadnego problemu. Często można także znaleźć oferty sprzedaży samych mosiężnych spiralek, które następnie umieszcza się w już posiadaną metalową podstawkę.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?