Hala magazynowa to przestrzeń, która – od strony logistycznej – jest sercem każdej firmy. Projektując ją pod konkretny podmiot gospodarczy, należy uwzględnić szereg czynników, które będą miały wpływ na jej budowę i sposób wykonania. Co zatem decyduje o takim, a nie innym kształcie hali?
Przeznaczenie i sposób funkcjonowania hali
Na ogólny projekt hali magazynowej wpływ ma przede wszystkim sposób jej przeznaczenie i sposób eksploatacji. Uwzględnia się w tym wszystkim rodzaj obiektu (np. wysokiego składowania), rozmieszczenie bram wjazdowych i wyjazdowych, a także podział hali na określone sektory. W projekcie bardzo istotne jest też rozmieszczenie wyposażenia hali w taki sposób, aby:
-
ułatwić dostęp do towarów znajdujących się nawet na dużych wysokościach,
-
przygotować drogi komunikacyjne i ewakuacyjne,
-
usprawnić zarządzanie obiektem z poziomu scentralizowanego biura,
-
stworzyć przestrzeń dla towarów niebezpiecznych i wysokiego ryzyka.
W efekcie celem projektu jest stworzenie kompleksowo wykonanej hali, która będzie spełniać oczekiwania właściciela, zgodnie ze specyfiką wybranej branży.
Konstrukcja hali i jej specyfikacja techniczna
Projektowanie hal magazynowych musi również uwzględniać to, co „niewidoczne dla oczu”. Mowa tu rzecz jasna o instalacjach elektrycznych, grzewczych, a także wodnych i kanalizacyjnych. Sieć energetyczna hali powinna być zaprojektowana tak, aby istniała możliwość skorzystania z rezerwowego źródła energii. Może mieć ono postać odrębnego generatora lub przyłącza (zasilanie całej hali), a także zapasowego źródła energii w postaci akumulatorów, które będą zasilać awaryjny system oświetlenia.
W projekcie należy również uwzględnić instalacje wodne i kanalizacyjne, które będą podłączone nie tylko do sanitariatów, biur i zaplecza socjalnego, ale też punktów wod-kan dostępnych w obrębie całej przestrzeni magazynowej hali.
Pomocnicze systemy wewnętrzne i zewnętrzne
Kompleksowe projekty hal magazynowych firmy Kobex obejmują również kwestie związane z instalacjami teleinformatycznymi. Służą one przede wszystkim do obsługi:
-
systemów informatycznych odpowiedzialnych za kontrolę i monitorowanie towaru,
-
instalacji alarmowych i przeciwpożarowych,
-
systemów odpowiedzialnych za zarządzanie automatyką hali magazynowej.
Przykładowo system monitoringu powinien być zaprojektowany tak, aby dawać pełny wgląd w otoczenie hali, a także umożliwiał obserwację jej wnętrza.
Reasumując, hale magazynowe to przestrzeń, w której każdy element składowy musi być dokładnie i rzetelnie zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb klienta.
Materiał zewnętrzny