Z pewnej perspektywy wynajem sprzętu budowlanego może się wydawać absurdalny. Wydatek ponoszony na sprzęt, który nie jest naszą własnością i w dłuższej perspektywie nie będzie nam służył? Może i tak, ale należy mieć na uwadze, że jest to jednak tylko jedno, wąskie spojrzenie na ten temat. Jeśli weźmiemy pod uwagę również inne perspektywy, wtedy podejście do takiego rozwiązania może ulec diametralnej zmianie. Kiedy zatem wypożyczalnia sprzętu budowlanego staje się kierunkiem, który warto obrać? Na to pytanie odpowiada poniższy artykuł, przedstawiając kilka podstawowych przypadków decydujących o tym, jaki wybór będzie optymalny.
Skala prowadzonych prac
Oczywiście podstawową kwestią, jaką należy przy tym zagadnieniu rozpatrzyć, jest zakres prac, jakie należy wykonać i kto będzie je wykonywał. Jeśli mówimy o niewielkich przedsięwzięciach realizowanych samodzielnie, wtedy niemal zawsze rozsądek będzie podpowiadał wypożyczenie niezbędnego sprzętu (chyba, że przypadkiem ktoś takim dysponuje). Jednak w przypadku, gdy mówimy o profesjonalistach, a takie okoliczności przede wszystkim będziemy tutaj rozważać, to z reguły niezbędny sprzęt pozostaje w dyspozycji, jeśli natomiast są to prace powtarzalne w prowadzonej działalności, wówczas rozsądniejszym wyborem będzie zakup. Wynajem sprawdzi się przy jednorazowych czynnościach, wykraczających poza standardowe usługi prowadzone przez daną firmę budowlaną. Firmy takie jak https://www.jpd.com.pl/ oferują maszyny na krótkotrwały wynajem proponując dogodne warunki.
Rodzaj działalności
Istotny jest także rodzaj prowadzonej przez firmę działalności i zakres oferowanych usług. Zasada podstawowa jest jedna – maszyna musi na siebie zarabiać. Stąd już tylko krok do drugiego logicznego wniosku, że jeśli dany sprzęt na siebie nie zarabia, to przynosi straty, a więc nie ma sensu go utrzymywać. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie nieprzydatny. Jeśli jednak jego utrzymanie przekracza osiąganą korzyść, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po sprzęt z wypożyczalni – w ofercie dużych wypożyczalni znajduje się szeroki asortyment budowlanych urządzeń, od niewielkich po duże pojazdy, jak np. koparki.
Sytuacje awaryjne
Na koniec nie sposób poruszyć tych przypadków, w których wypożyczenie maszyny budowlanej może okazać się jedyną sensowną opcją. Mowa oczywiście o różnego rodzaju awariach sprzętu używanego w prowadzonej działalności. Naprawa może potrwać o wiele za długo, by dało się ją uwzględnić w zaplanowanym terminarzu prac. Co więcej, opóźnienia spowodowane przestojem w budowie mogą wiązać się z karami, których wysokość będzie zbyt odczuwalna, by zignorować je i potraktować jako, nomen omen, wypadek przy pracy. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie właśnie po sprzęt z wypożyczalni, dzięki czemu, przy stosunkowo niewielkim koszcie, możliwe będzie kontynuowanie prac bez opóźnień, a w efekcie – ukończenie budowy w przewidzianym terminie i uniknięcie związanych z alternatywnym finałem przykrych konsekwencji.
Decyzja o zakupie lub wynajmie sprzętu budowlanego to tak naprawdę prosty rachunek ekonomiczny. Jeśli będziemy w stanie wykorzystać potencjał drzemiący w danym urządzeniu oraz używać go na tyle często, by inwestycja mogła się zwrócić, wówczas nie ma w zasadzie pola do dłuższego zastanawiania się nad tematem – zakup jest najrozsądniejszą opcją. Jednak gdy przez większość czasu zakupiona koparka czy betoniarka będzie kurzyła się gdzieś na placu lub w magazynie, wówczas trudno będzie znaleźć ekonomiczne uzasadnienia dla zakupu.
Materiał zewnętrzny