Budowa domu to poważna inwestycja, która rozpoczyna się na długo przed wylaniem fundamentów. W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby mieć w co wbić przysłowiową pierwszą łopatę. Dostępne na rynku działki różnią się pod względem wielkości, ukształtowania i lokalizacji. Na które cechy trzeba zwrócić uwagę, aby zadbać o sprawną budowę domu?
Wielkość oraz kształt
Idealna działka to kwadrat o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych, czyli o bokach długich na około 31 metrów. Takie rozmiary pozwalają zbudować praktycznie dowolny dom bez konieczności modyfikowania projektu. W przypadku mniejszych lub węższych działek musimy się liczyć z koniecznością dopasowania planu budowy ze względu na określoną w prawie minimalną odległość ścian i okien od granicy działki. Zmiany w projekcie mogą nie wydawać się kosztowne w porównaniu do ceny samej budowy, ale wpływają na układ i doświetlenie pomieszczeń. W pomieszczeniach położonych blisko drogi trudno będzie o komfort. Nie bez znaczenia są również nasze preferencje dotyczące ogrodu. Niektóre osoby marzą o kwiatowych rabatach, inne natomiast nie mają ochoty lub czasu zajmować się koszeniem, pieleniem i nawożeniem.
Rozmiary oraz kształt działki decydują nie tylko o maksymalnej wielkości budynku, ale również o jego położeniu względem stron świata. Ze względu na ruch słońca po niebie, salon lub pokoje dzienne powinny znaleźć się od południowej strony, co pomoże ograniczyć wydatki na ogrzewanie i zapewnia lepsze oświetlenie. Z kolei kuchnia nie ucierpi, gdy jej okna będą wychodzić na północ. Jeżeli planujemy taras umieszczony przy południowej ścianie, koniecznie musimy zadbać o zadaszenie – w przeciwnym razie promienie słoneczne sprawiają, że powierzchnia tarasu będzie parzyła gołą skórę. Jak widać, kształt oraz wielkość działki ma ogromny wpływ na przebieg budowy, dlatego warto wziąć te kwestie pod uwagę już w czasie przeglądania ofert.
Lokalizacja
Własny kawałek ziemi to marzenie wielu osób, ale w niektórych przypadkach nawet atrakcyjnie wyglądająca działka może sprawiać kłopoty. Mowa o lokalizacji. Dom w pobliżu ruchliwej drogi to niezbyt komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy z trasy korzystają ciężarówki. Różni mieszkańcy mają różne potrzeby, dlatego trzeba sprawdzić, czy odpowiada nam odległość od przystanków, dojazd do miejsca pracy, obecność placówek oświaty, sklepów itp. Nie bez znaczenia są również sąsiedzi i reputacja, jaką cieszy się okolica.
Ukształtowanie terenu
Pochyła działka to zazwyczaj spory kłopot. Niższa cena stanowi niewielką osłodę, gdyż we własnym zakresie trzeba zadbać o wyrównanie terenu lub wylanie wyższego fundamentu. Niestabilny grunt to ukryte zagrożenie dla domu, dlatego warto wynająć fachowca, który zbada i oceni ziemię. Nawet w przypadku równych działek niezbędne będzie skorzystanie z usług solidnej firmy budowlanej – betoniarnia Bielsko oferuje usługi doświadczonych pracowników, którzy zadbają o wysoką jakość wykonania podczas stawiania domu.
Dojazd i obecność przyłączy
Termin „uzbrojona” odnosi się do działki, która posiada przyłącza prądu, wody, gazu oraz kanalizacji, a także dojazd z drogi publicznej. Jeżeli teren nie posiada tych elementów, inwestorzy będą musieli się liczyć z dodatkowymi wydatkami. Szczególnie kłopotliwy jest brak przyłączy w zabudowanej okolicy, gdzie trudno o swobodne operowanie ciężkim sprzętem. Z kolei brak dojazdu może być ogromną przeszkodą dla osób, które nie posiadają samochodu, który radzi sobie na drogach gruntowych.