Dom
Tutaj jesteś

Jak działa magazyn energii do domu?

2 czerwca, 2022 Dom Jak działa magazyn energii do domu?


W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się magazyny energii. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród właścicieli jednorodzinnych domów.

Czym jest magazyn energii?

Osoby, które inwestują w panele fotowoltaiczne dosyć często interesują się także innymi urządzeniami magazynującymi energię. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest magazyn energii do domu oraz jakie są jego zalety. Gromadzenie bezemisyjnej energii wytworzonej w mikroinstalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej jest głównym zadaniem magazynu energii. Warto mieć na uwadze, że nadwyżki energii mogą być wykorzystane w nocy lub godzinach wieczornych. W ten sposób można skonsumować więcej energii, niż nasza instalacja jest w stanie wyprodukować. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w ten sposób można się uniezależnić od dużych zakładów energetycznych. Do minimum zmniejszają się też koszty użytkowania domu.

Wiele osób zastanawia się, jaki magazyn energii najlepiej zamontować w jednorodzinnym domu. Planując zakup domowego magazynu energii trzeba najpierw zwrócić uwagę na dobowe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Już dawno poruszane było zagadnienie magazynowania energii. Niestety większość osób dalej nie ma pojęcia, jak działają magazyny energii. Każdy może samodzielnie zainstalować taki magazyn w swoim domu. Wybierając urządzenie trzeba pamiętać, żeby dostosować moc pojemnościową akumulatora do instalacji fotowoltaicznej.

Zalety magazynów energii

Efektywnie pracujący magazyn energii pozwala wykorzystać nawet 100 procent energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Znaczące zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej jest prawdopodobnie największą zaletą działania magazynu energii. Użytkownik może wykorzystać taką energię w dowolnym celu. W ten sposób mogą być zasilane między innymi domowe urządzenia elektryczne.

W okresie ograniczonego poboru energii jest to niezwykle istotne. Warto mieć na uwadze, że ograniczony pobór energii może być skutkiem niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zmiany pory roku. Magazyn energii o pojemności 10 kWh powinien być całkowicie wystarczający dla standardowego jednorodzinnego domu.

Wiele zależy również od instalatora. Powinien on dokładnie sprawdzić przebieg obciążenia domu oraz przeprowadzić wywiad i audyt energetyczny. Ocena odbiorów energochłonnych, takich jak obecność płyty indukcyjnej oraz sposób ogrzewana będzie najważniejsza.

Wybór magazynu energii

Mniejsze koszty oraz większa efektywność mikroinstalacji fotowoltaicznej to skutek optymalnie dobranego magazynu energii. Nie ma sensu kupować zbyt dużego magazynu, ponieważ zwiększymy wtedy tylko niepotrzebnie koszty. Moc pojemnościowa urządzenia jest jednym z najważniejszych parametrów magazynów energii. Jeśli wybierzesz akumulator o małej pojemności to może się okazać, że nie będzie prawidłowo współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Zgromadzona energia może wtedy nie spełnić zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Akumulator o bardzo dużej pojemności też nie jest dobry, ponieważ opłaty będą wtedy zdecydowanie większe.

Magazyny energii o modułowej konstrukcji są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. W takim urządzeniu można według osobistych potrzeb rozszerzać moc pojemnościową. Technologia poszła mocno do przodu i możemy dziś korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które regularnie poszukują usprawnień i nowych technologii. Należy dokładnie sprawdzić, czy urządzenie ma wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa wymagane przepisami prawa.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?