Po nawozy pochodzenia naturalnego chętnie sięgają wszyscy, którzy uprawiają warzywa. Na wartość odżywczą warzyw w dużym stopniu wpływają nawozy naturalne. Każdy ogrodnik powinien stosować tego typu nawozy.
Zobacz także: Jak hodować cyprys na balkonie?
Wybór naturalnego nawozu do warzyw
W tym artykule podpowiemy, jak znaleźć dobry nawóz i jak go stosować. Dzięki temu będziesz mógł wyhodować nie tylko smaczne i zdrowe, ale również ekologiczne warzywa. Wśród najpopularniejszych nawozów można wymienić nawozy zielone, kompost oraz obornik. W sklepach dostępne są również gotowe zamienniki tych nawozów. Należy pamiętać, żeby nawozy były w stu procentach naturalne, czyli pochodzenia organicznego. Wybór jest naprawdę bardzo duży, więc nawet wymagający ogrodnicy powinni znaleźć coś dla siebie. Od dawna w produkcji ogrodniczej wykorzystywany jest obornik, który jest doskonałym nawozem naturalnym. Poprawia strukturę gleby i zawiera wszystkie niezbędne składniki dla roślin. Warto dodać, że poprawie ulegają także właściwości fizykochemiczne oraz biologiczne. Najlepiej obornik stosować w sezonie jesiennym. Na wiosnę również można stosować naturalny nawóz do warzyw, ale trzeba uważać, żeby był bardzo dobrze rozdrobniony. Bezpośrednio po oborniku niestety nie mogą być uprawiane wszystkie warzywa. Kompost jest innym wartościowym i naturalnym nawozem. Jest tak naprawdę darmowy, ponieważ produkowany jest z odpadków ogrodowych. Trzeba w ogrodzie wydzielić kawałek ziemi pod kompostowy stos, czyli inaczej pryzmę. Dobrze sprawdzi się zacienione miejsce pod drzewami. Kompost jest zrobiony z liści drzew oraz odpadków roślin uprawnych. Można go też wzbogacić ptasim pomiotem, który także jest nawozem organicznym. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że cechuje się wysoką zawartością próchnicy. Najlepiej nawozić glebę kompostem chwilę przed sadzeniem roślin. Wśród warzyw, które najlepiej reagują na nawóz naturalny można wymienić sałatę, rzodkiewkę, ogórek oraz szpinak.
Rodzaje nawozów naturalnych
Nawóz zielony to kolejny naturalny nawóz do warzyw warty polecenia. Są to rośliny, które produkują dużą ilość zielonej masy i szybko rosną. Przykładowo facelia, seradela oraz łubin żółty. Nawóz zielony najlepiej stosować w lipcu i sierpniu, ale również wczesną jesienią. Na takim stanowisku bardzo dobrze będą plonować pomidory. Po dokładnym przekopaniu roślin należy jeszcze wyrównać ziemię. Można to zrobić grabiami, które są niezwykle przydatnym narzędziem. Warto dodać, że wszystkie gatunki warzyw można hodować na takim stanowisku. W sprzedaży dostępne są także preparaty na bazie nawozów naturalnych. Oczywiście samodzielne wykonanie kompostu będzie lepszym rozwiązaniem, ale niestety nie wszyscy mają na to czas. Głównie jesienią można stosować obornik. W rolnictwie ekologicznym bardzo ważną rolę pełnią nawozy zielony. Nawozy poprawiają żyzność oraz strukturę gleby, dlatego są niezwykle przydatne. Coraz częściej właściciele wykorzystują starodawne zabiegi uprawowe. Cechą takich zabiegów jest przede wszystkim ogromna różnorodność mikroorganizmów, które podnoszą żyzność gleby. Wysiewanie roślin z przeznaczeniem na nawozy zielone to dobra metoda uprawiania gleby.