Płytki bardzo często są położone na podłodze w łazience, kuchni i przedpokoju. Jest to także nieodłączny element wystroju ścian łazienki i kuchni. Czasami płytki wyglądają jeszcze pięknie, ale fuga już nie do końca tak dobrze się prezentuje. Nie ma konieczności wymiany wszystkiego. Wystarczy pomalować fugi, a efekt będzie piorunujący. Jak zmienić kolor fug, aby odmienić wnętrze?
Zobacz także: Minimalizm w domu – najnowsze trendy w wystroju wnętrz
Malowanie fug – pomysł na zmianę wystroju
Zmiana koloru fugi może zostać przeprowadzona przez jej malowanie specjalną farbą do fug lub użycie specjalistycznego preparatu barwiącego. Kluczowe kroki to dokładne czyszczenie fugi, zabezpieczenie powierzchni dookoła, aplikacja wybranej substancji barwiącej zgodnie z instrukcją producenta, a następnie dokładne wyczyszczenie nadmiaru produktu z powierzchni płytek. Ważne jest, aby wybrać produkty odpowiednie do rodzaju fugi i płytek, a także stosować się do zaleceń producenta dla najlepszego efektu.
Niekiedy małym nakładem pracy można zmienić całkowicie wystrój wnętrza. Wystarczy trochę chęci i pomysłu. Jednym z takich pomysłów jest malowanie fug. Fugi niestety bardzo szybko się brudzą, szczególnie te na podłodze oraz w kuchni nad blatem kuchennym. Nie zawsze można je dokładnie doczyścić, a używając silnych środków chemicznych, można je odbarwić.
Jeśli fugi są zachowane w całości i nie ma żadnych ubytków, to z powodzeniem można je pomalować na inny kolor. Dostępne są specjalistyczne farby przeznaczone do malowania fug. Jedynie co należy zrobić, to wyczyścić powierzchnie, odtłuścić i pozostawić do wyschnięcia. Następnie można przystąpić do malowania. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu można dopasować kolor fug do płytek lub mebli. Takim prostym zabiegiem można w kilka chwil zmienić wystrój i odnowić wnętrze.
Dlaczego warto pomalować fugi?
Malowanie fug może znacznie odświeżyć wygląd pomieszczenia, zwiększyć estetykę i dopasować fugi do nowego koloru płytek lub dekoracji wnętrz. Ta metoda pozwala na szybką i stosunkowo taną renowację, a także na ochronę fug przed wilgocią i pleśnią, poprawiając ich trwałość i higienę. Malowanie jest również praktycznym rozwiązaniem, gdy tradycyjne metody czyszczenia nie przynoszą już oczekiwanych rezultatów, a wymiana fugi byłaby zbyt kosztowna lub pracochłonna.
Malowanie fug można wykonać samodzielnie. Nie ma potrzeby posiadania specjalistycznych narzędzi. Każdy laik spokojnie sobie poradzi z takim zadaniem. Taka zmiana nie tylko spowoduje, że płytki będą wyglądać jak nowe, ale także fugi odzyskają swój pierwotny blask. Jest to zabieg tani, a zarazem skuteczny w przypadku zmiany aranżacji bez dużych nakładów finansowych.
W sklepach budowlanych dostępne są różnego rodzaju farby, które nadają się do malowania fug. Są one odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury. Mogą być stosowane na podłodze oraz na ścianach. Nawet w łazience przy wannie z powodzeniem można zmienić kolor fugi.
Farby do fug – jak zmienić kolor fugi?
Składniki farb przeznaczonych do malowania fug zostały odpowiednio skomponowane, aby wniknąć głęboko w strukturę spoiny. Dodatkowo takie produkty uzupełniają drobne ubytki. Farby są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Dostępne są w różnych formach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest pisak do fug, inaczej nazywany renowatorem.
Można także kupić butelkę z dozownikiem lub normalną puszkę farby z pędzelkiem. Najwięcej produktów do malowania fug ma przeznaczenie uniwersalne. Jeśli jednak zmienione mają być fugi w łazience, to należy wybrać farbę, która się do tego nadaje. Taki produkt będzie odporny na wilgoć, wodę i parę wodną, a także detergenty i środki chemiczne.
W kuchni bardzo często na fugach osadza się tłuszcz, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie farba zawierająca składniki chroniące przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Producenci oferują także duży wybór produktów, które można stosować na zewnątrz na tarasie czy balkonie. Spoina pomiędzy płytkami w takich miejscach narażona jest na podeszwy butów czy zmienne czynniki atmosferyczne.
Sprawdź także: