Dawniej praca biurowa charakteryzowała się dość dużą różnorodnością. Można było pisać na maszynie, kompletować dokumenty, a także wypełniać faktury. Dziś wszystkie te zadania ograniczają się wyłącznie do pracy z komputerem. To z kolei wiąże się z koniecznością zajęcia określonej pozycji przed statycznym monitorem.
Fotel biurowy czy fotel dla gracza?
Wielogodzinna gra przy komputerze w zasadzie niczym nie różni się od siedzenia w biurze przez 8 lub nawet 12 godzin. Dlatego nowoczesne fotele biurowe coraz częściej przypominają pod względem budowy swoje gamingowe odpowiedniki. Ultranowoczesny kształt, specyficzna konstrukcja oparcia, a także podparcie dla głowy i podłokietniki, to podstawowe wyposażenie takiego fotela. W nowszych modelach można liczyć na pneumatyczny system regulacji wysokości, zmianę położenia oparcia do pozycji półleżącej (przyda się raz na 2 – 3 godziny pracy), a także perforowany system wentylacji. Całość powinna być rzecz jasna oparta na mocnej, najlepiej aluminiowej podstawie.
Zbyt miękko = zbyt twardo
Fotel biurowy rodem z XXI wieku nie może być zbyt miękki. Przesiadywanie na czymś takim byłoby zbyt szkodliwe dla układu krwionośnego. Nowoczesne fotele są dużo twardsze, dzięki czemu w pewnym sensie „masują” one poszczególne partie ciała. Tak skonstruowany fotel ogranicza ryzyko powstawania żylaków, które w dalszej perspektywie mogłyby utrudnić poruszanie się. Z kolei bardzo miękkie, wręcz głębokie fotele utrudniają wentylację pomiędzy swą powierzchnią a ciałem użytkownika. Zbierająca się wilgoć mogłaby nawet doprowadzić do stopniowego uszkodzenia struktury mebla, czego można uniknąć m.in. dzięki implementacji wspomnianego, perforowanego oparcia.
Fotel biurowy jako ważny element systemu
Podobieństwa pomiędzy fotelami biurowymi a gamingowymi dotyczą również sposobu zaaranżowania całego stanowiska pracy. Biurka gamingowe są skonstruowane w ten sposób, by fotel stworzony dla gracza doskonale łączył się z ich konstrukcją. Mowa tu przede wszystkim o ich stabilności, wysokości, możliwości regulacji położenia względem siebie, rozmieszczeniu otworów na okablowanie i dostępie do różnych urządzeń peryferyjnych, powiązanych z nimi akcesoriów etc. Te same możliwości musi posiadać użytkownik fotelu biurowego, który powinien mieć nieograniczony dostęp do drukarki, urządzeń 3 w 1, artykułów biurowych i wielu innych, ważnych z jego punktu widzenia akcesoriów.
Dzisiejsze fotele biurowe nie przypominają już dawnych, miękkich i obłych konstrukcji. Mowa tu raczej o rozwiązaniach, które cechują się jakością, niezawodnością i dość oryginalnym wyglądem.