Drewno to niezwykle uniwersalny surowiec. Połączenie go z żywicą epoksydową nada Twojemu mieszkaniu głębię, otaczając go naturalnością i ciepłem. Żywica, jako materiał niezwykle odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, chemiczne czy atmosferyczne, przy odpowiedniej pielęgnacji gwarantuje długowieczność unikatowego mebla. Jak więc stworzyć idealną bazę pielęgnacyjną, by blat nie miał żadnych skaz po codziennej eksploatacji?
Drewno z Duszą to firma z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w tego rodzaju wykończeniu mebli. Zespół przekłada całą swoją pasję i doświadczenie, tworząc nowe aranżacje, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał surowca. Odkryj sprawdzone metody ochronne wykorzystywane przez grupę specjalistów i ciesz się nienagannym wyglądem swojego blatu przez długie lata.
Szlifowanie, olejowanie, polerowanie – kiedy i jak stosować?
Stoły z żywicą nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dzięki popularności, którą zyskuje żywica epoksydowa, na rynku dostępne jest wiele specjalistycznych preparatów. Codzienne czyszczenie, szczególnie na małych powierzchniach (stoliki kawowe, stoliki okrągłe), może przebiegać przy pomocy standardowych preparatów czyszczących wodoodporne powierzchnie. Co jednak robić, gdy blat zaczyna matowieć lub gdy pojawiają się niechciane rysy?
Szlifowanie
Wszelkich niespójności i rys z łatwością można pozbyć się przy pomocy papieru ściernego – szlifując blat. Warto skorzystać z wodoodpornego papieru i zastosować szlifowanie na mokro. Powierzchnia ścierna nie będzie się tak zatykać, a wszelkie pyłu będą absorbowane przez wodę. Zacznij zabieg przed lakierowaniem od gradacji 120. Systematycznie przepłukuj i kontroluj stan powierzchni, stopniowo przechodząc do 600. Wszelkie pozostałe zanieczyszczenia usuń zaraz po zakończeniu tego etapu pielęgnacji.
Olejowanie
Jest najprostszym i najszybszym sposobem utrzymania wysokiego połysku blatu np. stolika kawowego, bez uszkadzania go. Dostępne na rynku specjalistyczne środki spowolnią naturalny proces utleniania, zapobiegając żółknięciu i matowieniu mebli epoksydowych. Po oczyszczeniu i odpyleniu blatu wybrany preparat nakładaj pędzlem, bawełnianą szmatką lub wałkiem wykonując podłużne ruch. Cienka, ochronna warstwa oleju zminimalizuje przywieranie brudu i kurzu oraz podkreśli wyjątkowość przebiegu słoji drewna. W razie zaaplikowania zbyt grubej warstwy – usuń ją. W przeciwnym razie na powierzchni utworzy się lepka, odkształcająca się warstwa. Udany proces olejowania definiuje test hydrofobowy – pozytywny, gdy krople wody płynnie przesuwają się po blacie.
Polerowanie
Proces ten po wyszlifowaniu i oczyszczeniu powierzchni możesz wykonać ręcznie, przy pomocy ściereczki z mikrofibry lub szlifierki z odpowiednią, miękką piankową nakładką. Pasta, na którą się zdecydujesz, musi zawierać odpowiednią równowagę środków ściernych i polerujących, aby osiągnąć pożądany i długotrwały efekt połysku. Pracuj ruchami krzyżowymi, na małych powierzchniach przy minimalnym nacisku, stopniowo zwiększając prędkość polerki. Po zakończeniu procesu przetrzyj blat czystą ściereczką.
W przypadku jakichkolwiek niepewności – skontaktuj się z zespołem firmy Drewno z Duszą, który udzieli wyczerpujących odpowiedzi. Weźmie pod uwagę Twoją wizję, tworząc stół na wymiar komponujący się z wnętrzem. W poszukiwaniu inspiracji oraz informacji odnośnie mebli epoksydowych wejdź na https://drewnozdusza.pl/!