Zjawiskowa łazienka to marzenie możliwe do zrealizowania. Nawet wtedy, gdy do dyspozycji jest bardzo ograniczony metraż. Im mniejsze pomieszczenie, tym więcej zachodu w jego urządzaniu i aranżowaniu, lecz z pomocą przychodzi oświetlenie. Lampy dodają łazienkom charakteru i sprawiają, że funkcjonalne miejsce staje się jednocześnie przestrzenią relaksującą i odprężającą. W jaki sposób dobierać oświetlenie, aby łazienka faktycznie była klimatyczna i pomagała zniwelować nagromadzone po całym dniu napięcie?
Funkcjonalność to podstawa
Niezależnie od metrażu łazienki, kształtu pomieszczenia, jak i zaplanowanej aranżacji, najważniejsza jest jej funkcjonalność. Za tę odpowiadać będzie rozmieszczenie niezbędnych urządzeń, ale i lamp.
W łazience ważne jest zastosowanie zarówno oświetlenia głównego, zadaniowego, jak i dekoracyjnego. Za charakter i klimat pomieszczenia przede wszystkim będą odpowiadać lampy o roli ozdoby wnętrza, lecz i pozostałych nie można wybierać pomijając kwestię estetyczną.
Główne, zadaniowe i dekoracyjne, czyli jakie?
Oświetlenie główne zapewnia równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia. Dzięki temu z łazienki wygodnie się korzysta o dowolnej porze, zarówno za dnia, jak i wieczorem czy nawet w nocy. W tej roli sprawdzają się plafony – w małych łazienkach, lub lampy wiszące – w przestronnych pokojach kąpielowych.
Lampy zadaniowe, czyli oświetlenie montowane bocznie, mają za zadanie doświetlać mniejsze fragmenty przestrzeni, gwarantując precyzję wykonywanych czynności. Wśród takich lamp można znaleźć ciekawe modele plafonów, np. w sklepie https://azzardo.com.pl/, ale i klasyczne kinkiety.
Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie uatrakcyjniać wizualnie łazienkę. Dzięki niemu jest tu przyjemnie, przytulnie, można się zrelaksować i odpocząć. Chcąc w ten sposób podkreślić aranżację, udekorować łazienkę bądź nadać jej wyjątkowego charakteru, warto się skupić nie tylko na konstrukcji i estetyce poszczególnych modeli lamp, lecz również na samym świetle. Jego barwa, natężenie, kierunek padania – to elementy decydujące o tym, w jaki sposób będzie się prezentować łazienkowe pomieszczenie.
Polecane modele lamp
W łazienkach najlepiej się sprawdzają plafony i kinkiety. Są ozdobne, dostępne w dużej liczbie modeli, które łatwo dopasować do danego wystroju. Pasują do małych, średnich i dużych łazienek. Poza tym gwarantują równomierne oświetlenie.
W strefie relaksu, nad wanną lub w okolicach kabiny prysznicowej, sprawdzonym rozwiązaniem są oczka wpustowe. Niewielkie punkty świetlne, które mogą zaoferować barwne światło, dla podkreślenia klimatu tej strefy.
O czym jeszcze warto pamiętać? O warunkach, które panują w łazience. Podwyższony poziom wilgotności, ryzyko zachlapań wodą decydują o konieczności zastosowania oświetlenia o wysokim stopniu ochrony IP, minimum 44. Parametr ten informuje bowiem m.in. o wodoszczelności.
Stwórzmy wyjątkowe miejsce, w którym czas będzie płynął wolno, a troski odejdą w zapomnienie. Powyższe wskazówki będą doskonałą pomocą.