Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są m.in. w branży budowlanej, lotniczej i w przemyśle drzewnym. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebne są wielofunkcyjne maszyny, które zostały stworzone do pracy w trudnych warunkach. Wiele firm mimo regularnego korzystania z ładowarek teleskopowych nie decyduje się na nich zakup, tylko wybiera najem krótko- lub długoterminowy. Wtedy zazwyczaj pada pytanie o cenę. Ile kosztuje wynajem ładowarki? To zależy. Od czego? Wyjaśniamy poniżej.
Ładowarki teleskopowe to wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem, czyli rodzaj wózków widłowych specjalizowanych przeznaczonych do transportu bliskiego. Dzielą się na czołowe inaczej nazywane sztywnymi oraz obrotowe – popularne obrotówki. Czołowe mają nieruchomą kabinę operatora i bardzo duży udźwig, ale mogą podnosić ładunki na stosunkowo niewielkie wysokości. Ładowarki obrotowe posiadają kabinę obracającą się o 360 stopni w stosunku do platformy jezdnej, teleskop o bardzo dużym zasięgu, ale nie pozwalają na unoszenie tak ciężkich ładunków jak ładowarki czołowe.
Jaką ładowarkę warto wynająć? Sprawdź ofertę włoskiego producenta i znajdź model dostosowany do swoich potrzeb: https://www.magnith.pl
Oba rodzaje maszyn można zarówno kupić, jak i wynająć na krótki lub długi okres. Ile kosztuje wynajem ładowarki obrotowej, a ile czołowej? Tak naprawdę zależy i to od wielu czynników. Jakich?
Rodzaj i parametry ładowarki teleskopowej a koszt wynajmu
Podstawowymi będą rodzaj i dokładne parametry techniczne ładowarki. Cena za wynajem maszyny o bardzo dużym udźwigu będzie inna niż tej, która musi unosić niewielkie ciężary na stosunkowo małą wysokość. Zazwyczaj koszt określany jest dla konkretnego modelu, zaś model dobiera się do potrzeb wynajmującego. Jeżeli okazuje się, że potrzeba maszyny do zadań specjalnych, kwota ostateczna rośnie w porównaniu do tego, ile trzeba zapłacić za wynajem niewielkiej prostej ładowarki teleskopowej.
Najem krótko- czy długoterminowy?
Drugą zmienną jest czas wynajmu. Im dłużej chce się korzystać z urządzenia, tym wyższa cena całkowita, ale przeważnie niższa kwota za jeden dzień użytkowania. Dodatkowo przy najmie długoterminowym warto pamiętać, że to właściciel ładowarki, czyli firma, od której się ją wynajmuje, ponosi koszty naprawy i konserwacji maszyny, co warto również uwzględnić w kalkulacjach, jeżeli analizuje się opłacalność tego typu usługi.
Lokalizacja miejsca wykorzystywania ładowarki
Trzeci bardzo istotny punkt to lokalizacja, czyli miejsce, do którego ładowarka ma być dostarczona i z którego będzie później odebrana. Tu sprawa jest prosta – im dalej, tym drożej, dlatego czasami korzystniejsze okazuje się wynajmowanie na dłuższy okres niż przewożenie maszyny raz w miesiącu w konkretne miejsce.
Osprzęt dodatkowy
Cena za wynajem zależy również od potrzebnego osprzętu. W niektórych firmach za chwytaki do bel, haki, wyciągarki, przyssawki, łyżki, żurawiki, platformy robocze, pługi, kosiarki do trawy czy siewniki, które da się zamontować do ładowarek teleskopowych, trzeba dodatkowo dopłacić.
Bardzo trudno zatem nawet orientacyjnie określić koszt wynajmu ładowarki. Średnio jest to kilkaset złotych za dobę lub kilka tysięcy za miesiąc, ale dokładną kwotę można ustalić dopiero po określeniu wyżej wymienionych parametrów.