Tutaj jesteś

Klej do styropianu – charakterystyka

27 października, 2021 Budownictwo styropian

Do mocowania płyt polistyrenowych nie można stosować dowolnego produktu klejącego. Delikatna struktura materiału mogłaby ulec wówczas uszkodzeniu pod wpływem rozpuszczalników czy innych substancji agresywnych. Klej do styropianu to mieszanka środków chemicznych, która nie niszczy polistyrenu. Jednocześnie zapewnia stabilne mocowanie nawet do gładkich powierzchni betonowych.

Zobacz także: Jak zmienić kolor fugi szybko i tanio?

Dobry klej do styropianu zapewnia też odpowiednie właściwości robocze. Łatwo można go rozprowadzić po powierzchni płyty, a jego konsystencja zapobiega nadmiernemu lepieniu się o kielni. Ponadto kleje mają stosunkowo krótki czas wiązania, który pozwala na precyzyjne ułożenie i poprawianie płyty. Ostateczne schnięcie kleju następuje po kilkunastu godzinach, dlatego już na drugi dzień możesz prowadzić dalsze prace wykończeniowe.

Gdzie stosuje się klej do styropianu?

Kleje do styropianu to jeden ze składników każdego z systemów izolacji termicznej. Powinno się zastosować go w każdym miejscu, w którym mocowane są płyty polistyrenowe, nawet przy zastosowaniu mechanicznych łączników. Szczególnie ważnym miejscem, w którym konieczne jest sumienne nałożenie kleju, będzie okolica ścian fundamentowych. Z uwagi na izolację przeciwwilgociową i konieczność utrzymania jej w całości, nie ma możliwości montażu kołków mocujących. Klej do styropianu jest zatem jedynym materiałem zachowującym przyczepność między płytą a ścianą.

Sposób aplikacji kleju do styropianu

Równie ważna, co dobór odpowiedniego kleju jest jego aplikacja produktu w sposób przedstawiony przez producenta. Klej do styropianu można używać tylko wówczas, kiedy podłoże jest właściwie przygotowane. Nie może być na nim śladów kruszących się starych powłok malarskich czy tynków. Ponadto podłoże należy zagruntować i dopiero po związaniu gruntu można przejść do prac montażowych. 

Klej do styropianu nakłada się bezpośrednio na powierzchnię płyty styropianowej, a nie na ścianę. Aplikacja powinna obejmować wąski pasek na całym obwodzie w odległości kilku centymetrów od krawędzi płyty. Ponadto wewnątrz płyty musisz umieścić kilka placków w równych odległościach, a także posmarować krawędzie, którymi płyta będzie łączyła się z sąsiednimi. Kleju do styropianu nie trzeba dodatkowo rozprowadzać i w takiej formie płyta styropianowa jest gotowa do mocowania. Przyłóż ją do powierzchni ściany kilka centymetrów ponad poprzednią warstwą. Następnie dosuń płytę do pozostałych w taki sposób, żeby ze szczelin wypłynęły nadwyżki kleju. 

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?