Dom
Tutaj jesteś

Jak wyglądają pluskwy?

29 czerwca, 2021 Dom


Pluskwy to zaskakująco interesujące owady, gdy przyjrzymy im się bliżej. O tym, jak wyglądają pluskwy i jakie są ich zwyczaje, przeczytacie poniżej.

Jak wyglądają pluskwy przed żerowaniem i po nim?

To, jak wyglądają pluskwy, zależy przede wszystkim od tego, czy są przed, czy po żerowaniu.

Przed żerowaniem dorosłe owady mają od 5 do 7 mm długości. Ich owalne ciała są mocno spłaszczone, żółto-brązowe, z wyraźnie segmentowanym odwłokiem, trzema parami odnóży, głową i czułkami. Samice są zazwyczaj większe od samców. Natomiast najedzone pluskwy są większe od głodnych osobników. Ich odwłoki stają się podłużne, kolor również się zmienia na czerwono-brązowy.

Pluskwy żerują nocą, zazwyczaj w fazie naszego najgłębszego snu. Podczas wkłuwania się w ciało żywiciela wstrzykują substancje znieczulające oraz przeciwzakrzepowe. Jeżeli mamy głęboki sen, raczej nie poczujemy obecności tych owadów na naszym ciele. Nawet w sytuacji, gdy podczas żerowania wykonają 3 ukąszenia – a tak zazwyczaj robią. Zdecydowanie szybciej zauważymy ślady ukąszeń na ciele lub niewielkie plamki krwi na pościeli.

Pluskwy – interesujące pasożyty

Gdy w latach 50. XX wieku prawie całkowicie wytępiono pluskwy domowe, naukowcy na jakiś czas przestali się zajmować tymi pasożytami. Także dlatego, że zdobycie żywych osobników do badań było dość trudne. Dziś jednak wiemy na temat tych owadów zdecydowanie więcej.

O tym, że insekty te niezbyt dobrze znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, wiedziały swego czasu wszystkie gospodynie domowe. Dowiedzieliśmy się jednak, że pluskwy, które cierpią na brak pożywienia, hibernują nawet kilkanaście miesięcy. Poza tym są to pasożyty, które skutecznie budują odporność na najpopularniejsze obecnie środki owadobójcze. Do tego nie przenoszą ludzkich chorób – na przykład wirus HIV rozpada się w ich układzie trawiennym w kilkadziesiąt minut. Z kolei wirus HBV, odpowiedzialny za zapalenie wątroby typu B, może przebywać w pluskwie nawet kilka tygodni. Nie ma jednak pewnych dowodów na to, że gdy owad wkłuje się w ciało ludzkiego żywiciela, nastąpi transmisja wirusa. 

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawej hipotezie dotyczącej przyczyn tak skutecznego rozprzestrzeniania się pluskiew, na przykład w obrębie jednego budynku. Otóż u pluskiew mamy do czynienia z tzw. traumatycznym zapłodnieniem. W ogromnym uproszczeniu polega ono na tym, że podczas kopulacji samiec przebija swoimi genitaliami brzuch samicy i w ten sposób wstrzykuje swój materiał genetyczny. Jako że jest to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, niektóre samice po prostu uciekają z kolonii. A jeżeli dodatkowo podczas ucieczki natrafią na nowego żywiciela, mogą natychmiast złożyć jaja i dać początek nowej rodzinie.

Widać zatem, że pluskwy są na swój sposób interesującymi zwierzętami. Niestety, są również wyjątkowo kłopotliwymi pasożytami, bardzo trudnymi do wytępienia. Dlatego gdy zauważymy je w naszym domu lub mieszkaniu, natychmiast należy wezwać specjalistów od profesjonalnej dezynsekcji, którzy dobiorą metodę odpluskwienia, szybko i skutecznie wykonają całą operację, a po wszystkim doradzą co robić, aby w przyszłości uniknąć kolejnej inwazji tych insektów.

Specjalistów, którzy spełniają wszystkie wyżej wymienione warunki, znajdziecie w PSG Polska.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?