Diody są jednymi z podstawowych półprzewodnikowych elementów elektronicznych, które znajdują zastosowanie w niemal każdym urządzeniu czy obwodzie elektronicznym oraz elektrycznym. Diody są elementarnym, niezwykle wszechstronnym i użytecznym komponentem. W jaki sposób je dobrać i jakie rodzaje diod są najczęściej stosowane w obwodach elektronicznych?
Dioda Zenera
Dioda Zenera to jedna z częściej stosowanych diod. Jest ona wykorzystywana do przesyłania prądu od anody do katody oraz w kierunku odwrotnym, jeśli napięcie na elektrodach zostanie przekroczone o napięcie Zenera.
Dioda Zenera jest pod względem konstrukcyjnym zwykłą diodą ze złączem P-N. Niemniej, jej budowa pozwala uzyskać wyjątkowo niskie, precyzyjnie określone napięcie przebicia wstecznego. Dzięki temu dioda Zenera umożliwia ograniczenie każdego napięcia wstecznego, które zostanie do niej przyłożone. Jeżeli dioda Zenera jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia, wówczas zachowuje się jak standardowa dioda półprzewodnikowa.
Diody Zenera wykorzystywane są głównie jako źródło napięcia w urządzeniach stabilizujących napięcie. Poza tym diody te znajdują zastosowanie jako element przesuwający poziomy napięć czy jako zabezpieczenie przed przepięciami.
Dioda Shottky’ego
Diody Schottky’ego to dioda półprzewodnikowa, którą charakteryzuje dość ciekawa charakterystyka pracy. Diody te wykazują wyjątkowo niski spadek napięcia w kierunku przewodzenia, a także zapewniają szybkie przełączanie.
Napięcie przewodzenia w diodach Schottky’ego – zwanych również diodami barierowymi lub diodami z gorącymi nośnikami – oscyluje w granicach 150-450 mV. Dla porównania, w standardowych diodach krzemowych napięcie przewodzenia wynosi 600-700 mV. Dzięki tak niskiemu spadkowi napięcia diody Schottky’ego są w stanie przełączać większe prądy.
Diody Schottky’ego znajdują zastosowanie głównie jako prostowniki w obwodach, w których płyną prądy o dużych częstotliwościach. Poza tym implementowane są one jako elementy zabezpieczające układy. Zwykle diody tego typu znajdziemy w przetwornicach napięcia, zasilaczach impulsowych oraz w falownikach.
Dioda prostownicza
Diody prostownicze wykorzystywane są do „prostowania” kierunku prądu. Najczęściej do „prostowania” prądu wykorzystuje się tzw. mostki Graetza, które zbudowane są z czterech diod prostowniczych.
Diody prostownicze oraz tworzone z nich mostki prostownicze znajdują powszechne zastosowanie w wielu zróżnicowanych układach elektrycznych i elektronicznych. Najczęściej możemy spotkać je m.in. w zasilaczach prądu stałego, detektorach sygnałów radiowych czy w wysokonapięciowych systemach transmisji prądów stałych.
Warto przy tym zaznaczyć, że urządzenia prostownicze składające się z mostków i diod prostowniczych wykorzystywane są do prostowania sygnałów prądów przemiennych na sygnały prądów stałych, które płyną w jednym; konkretnym kierunku.
Zastosowanie diod prostowniczych determinowane jest głównie przez ich maksymalne napięcie w kierunku przewodzenia i w kierunku zaporowym, a także przez dopuszczalny prąd przewodzenia.