Tutaj jesteś

Koszt budowy hali izolowanej a nieizolowanej

26 czerwca, 2020 Budownictwo

Budowa hali to jedna z największych inwestycji, której podejmują się przedsiębiorcy zaczynający swoją działalność oraz rozwijający istniejące już firmy. W zależności od przeznaczenia danego obiektu, jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prac, muszą oni przedstawić wykonawcy wszystkie wymagania i potrzeby, aby została określona dokładna specyfikacja, której częścią jest m.in. zastosowanie w budynku izolacji bądź jest braku.

Hale stalowe jako alternatywa dla tradycyjnych budynków

Wybór odpowiedniej technologii budowlanej jest bardzo ważny, ponieważ ten czynnik jako jeden z pierwszych ma istotny wpływ na koszt całego przedsięwzięcia. Konstrukcje wykonane ze stali na przestrzeni ostatnich lat zdobyły bardzo dużą popularność wśród inwestorów. Przyczyną takiego stanu są przede wszystkim niższe koszty budowy w porównaniu z obiektami murowanymi, a także zdecydowanie krótszy czas wzniesienia hali stalowej. Ponadto, są one bardzo łatwe w rozbudowie, dzięki czemu powierzchnię tego samego obiektu można bez problemów powiększyć wedle własnych potrzeb i to przy małym nakładzie czasu.

Budowa hal stalowych izolowanych i nieizolowanych – najważniejsze różnice

Obiekty izolowane, jak sama nazwa wskazuje – posiadają izolację termiczną, dzięki której temperatura wewnątrz pomieszczenia może być utrzymana na określonym poziomie, co wpływa na ogólny komfort użytkowania budynku. System izolacji cieplnej umieszczany jest zarówno w ścianach, jak i dachu hali. Obiekty nieizolowane nie posiadają dodatkowych powłok termicznych, ale ich poszycia dachowe wyposażone są z kolei w specjalne powłoki antyoksydacyjne, które zapobiegają skraplaniu się pary wodnej. Konstrukcja nośna obu tych rozwiązań wykonana jest w taki sam sposób i składa się z identycznych elementów.

Koszty budowy hali bez izolacji są niższe

Cena każdego obiektu jest zależna przede wszystkim od kilki czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Całkowita powierzchnia budynku
  • Rodzaj zagospodarowania wnętrza. Hala może pełnić rolę wielofunkcyjną – mogą się w niej znajdować zarówno pomieszczenia produkcyjne, magazynowe, jak i specjalnie wydzielona przestrzeń na biuro
  • Dodatkowe systemy (np. automatycznie otwierana brama, klimatyzacja)
  • Zastosowanie izolacji cieplnej

Hale nieizolowane są tańsze w budowie, ponieważ ilość materiałów zastosowana do ich wzniesienia jest również mniejsza, a to z kolei przekłada się na krótszy czas realizacji całej inwestycji.

Prefabrykowane hale stalowe i ich szeroka gama zastosowań

Budynki ze stali mogą powstawać jako hale izolowane, jak również nieizolowane. Dzięki temu są obiektami o dużej funkcjonalności, którą doceniają przedsiębiorcy oraz właściciele gospodarstw rolnych. Zastosowane do ich budowy nowoczesne materiały pozwalają im pełnić funkcję hal produkcyjnych, magazynowych oraz biurowych. Natomiast w rolnictwie sprawdzą się m.in. jako garaże dla maszyn rolniczych, a także budynki inwentarskie. Wszystkie te rozwiązania mają w swojej ofercie takie firmy jak np. Borga (https://www.borga.pl/hale-stalowe/).

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?