Dom
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę przed zakupem okapu kuchennego

28 lutego, 2020 Dom

Kuchnia to miejsce,w którym przygotowywane są potrawy dla całej rodziny, bardzo ważne zatem jest utrzymanie tego pomieszczenia w czystości. Jednym z urządzeń, które mają na to olbrzymi wpływ są okapy kuchenne. Ich zadaniem jest pochłanianie pary wodnej, która wydziela się podczas procesu obróbki termicznej produktów spożywczych. Niekorzystną cechą oparów jest niewielka, ale bardzo niezdrowa dla otoczenia zawartość drobin tłuszczu i wilgoci, które – jeśli nie znajdą ujścia na zewnątrz – osadzają się w każdym zakamarku pomieszczenia. Dzięki zamontowaniu okapu para znajduje ujście na zewnątrz, a pomieszczenie zachowuje znacznie dłużej czystość. Jaki zatem okap wybrać?

  1. Okapy kuchenne – rodzaje
  2. Okapy kuchenne – montaż
  3. Okapy kuchenne – funkcje
  4. Inteligentne okapy kuchenne – trend na 2020

Okapy kuchenne – rodzaje

Okapy kuchenne można podzielić na kilka najczęściej stosowanych odmian. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie okapów przyściennych, czyli przymocowanych do ściany. Mogą one występować w różnych kształtach, od klasycznego kwadratu czy prostokąta począwszy a kończąc na modelach ukośnych bądź okrągłych. Podobne zastosowanie mają okapy wyspowe, czyli umieszczone nad często spotykaną w nowoczesnych aranżacjach wyspą. Jeśli w kuchni zdecydowaliśmy się na zabudowę, również można dostosować do wystroju odpowiedni okap. Ciekawą odmianą są okapy sufitowe, często łączące swoje funkcje odprowadzania pary z oświetlaniem pomieszczenia. Rzadko spotykane, ale bardzo wygodne są wersje blatowe oraz narożne.

Okapy kuchenne – montaż

Montaż okapu powinien być dobrze przemyślany, gdyż błąd popełniony podczas prac może zaowocować nieprawidłowa pracą urządzenia lub wręcz poskutkować koniecznością ponownego jego zamontowania. Ważny jest odpowiedni dobór miejsca – ściana, na której zamocowany ma być okap powinna być na tyle solidna, by unieść całą konstrukcję, powinno się również na niej znajdować gniazdo elektryczne. Może się zdarzyć, iż nieodpowiednio wykonany sufit podwieszany w przypadku okapów wyspowych spowoduje opadanie resztek tynku, niwecząc zamierzony efekt. Istotna jest również wysokość okapu – prawidłowo umieszczone urządzenie powinno zapewnić możliwość ręcznego sterowania podczas gotowania. Nie należy również, podczas podłączania do wentylacji, stosować przejściówek zmniejszających średnicę rury odprowadzającej parę. Spowodować to może znacznie głośniejszą pracę urządzenia.

Okapy kuchenne – funkcje

W zależności od potrzeb urządzenie może pracować w kilku trybach. Do ich ustawiania służą suwaki, przyciski lub – w nowocześniejszych modelach – pilot. Nowoczesne okapy kuchenne posiadają czujniki zapachu, które pozwalają na samodzielną ocenę, czy konieczne jest włączenie urządzenia. Ważną funkcją jest wskaźnik zabrudzenia filtrów, dzięki czemu użytkownik wie, kiedy je wymienić lub przeczyścić. W czasie gotowania bardzo przydatna jest funkcja oświetlenia oraz timer, znacznie usprawniający pracę. Ekran ciekłokrystaliczny pozwala na wykorzystanie zaawansowanych funkcji, o których działaniu zostaną na nim wyświetlone informacje.

Inteligentne okapy kuchenne – trend na 2020

Zastosowanie czujników pozwala na samodzielną, inteligentną pracę okapów kuchennych. Na przykład w pełni zautomatyzowany model OS-60S, oferowany przez Solgaz, wymaga praktycznie minimalnej obsługi, jednocześnie zapewniając niewielkie zużycie energii dzięki posiadanej klasie energetycznej A++. Podobnie jak mający szansę stania się przebojem roku 2020 model SH-3R, który posiada wydajność rzędu 800 metrów sześciennych przefiltrowanego powietrza na godzinę. Postępujący rozwój technologiczny nie ominął również i tych urządzeń, które powinny być niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni.

admin

Redakcja eptsil.pl to grupa specjalistów związanych z ogrodem, domem, budownictwem. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnej wiedzy i ciekawostek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?