Ludzie o dużej świadomości ekologicznej co raz częściej testują w swoich gospodarstwach domowych urządzenia, która mają sprawić, że do środowiska będzie trafiało jak najmniej zanieczyszczeń. Bardzo popularnym ostatnio rozwiązaniem są choćby Odnawialne Źródła Energii. Nikogo nie dziwią już panele słoneczne na dachach domów jednorodzinnych. Ustawiamy również beczki do łapania deszczówki, aby nie marnować wody z kranu na podlewania ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem – choć jeszcze nie tak popularnym – jest również przydomowa oczyszczalnia ścieków. To już jest spora inwestycja i z pewnością nie każdy będzie w stanie sobie na to pozwolić. Jednak takie urządzenie ma wiele zalet. I jeśli mamy tylko takie możliwości, to warto ją zainstalować.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Jak wygląda taka przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jak ją zainstalować? I w zasadzie kiedy należy decydować się na takie rozwiązanie? Taka oczyszczalnie jest urządzeniem dosyć prostym i niewielkich rozmiarów. Zasada jej działania jest oparta na całkowicie naturalnych procesach rozkładu. Ścieki podlegają rozkładowi na substancje, które dla środowiska są całkowicie neutralne. Można je wówczas bezpieczne odprowadzić wprost do gruntu, czy nawet do rowu melioracyjnego. Sam proces oczyszczania odbywa się na dwóch zasadniczych etapach: oczyszczania beztlenowego i oczyszczania tlenowego. Taki proces może trwać nawet kilka dni. Dzięki temu nasze ścieki zostają całkowicie zneutralizowane.
Jaki rodzaj oczyszczalni wybrać?
Producenci oferują kilka podstawowych rodzajów przydomowych oczyszczalni. Ciekawą opcją jest choćby oczyszczalnia drenażowa. To model o bardzo prostej konstrukcji, stosunkowo niedrogi i prosty w utrzymaniu. Zasada ich działania opiera się na zastosowaniu odpowiednich rur drenarskich i przepuszczalnego gruntu. Konieczne jest również wydzielenie poletka filtrującego.
Atrakcyjną opcją są również oczyszczalnie biologiczne. Są one bardzo małe, wręcz kompaktowe. Ograniczenie co do ich zastosowania są również znacznie mniejsze. W tym wypadku bowiem nie ma znaczenia jaki mamy rodzaj gruntu i jaki jest poziom wód gruntowych. W przypadku oczyszczalni biologicznej ścieki rozkładane są przez mikroorganizmy. Często w tym celu wykorzystywane są choćby bakterie. Takie oczyszczalnie wymagają jednak częstego czyszczenia z osadów.
Kiedy można zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków?
Aby zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków musi zostać spełnionych kilka podstawowych warunków środowiskowych. Ważny jest również rodzaj gleby i poziom wód gruntowych. Czasami ważny jest również rozmiar samej działki. Warto również zapoznać się z przepisami prawa i wymogami formalnymi dotyczącymi instalowania przydomowych oczyszczalni ścieków. takie rozwiązanie powszechnie stosuje się zwłaszcza w zabudowie rozproszonej, kiedy nie ma możliwości odprowadzenia ścieków z wszystkich zabudowań. Warto również poszukać informacji na temat dofinansowania do przydomowych oczyszczalni ścieków.